Sofas
-
Darcy 7500538 Sofa
(Sofas - Stationary)Talk about fine lines and great curves. That’s the beauty of this standout sofa—made to suit your appreciation for clean, contemporary style. A striking flared frame, comfy pillow top armrests and an ultra-soft upholstery that holds up to everyday living complete this fashion statement.
$529.95
$899.95
Save $370.00
Ask an Expert- Documents
- Product specification
Specifications / Choose an option
| GENERAL | |
|---|---|
| Series Name | Darcy |
| Motion Type | Stationary |
| Style | Contemporary |
| Color Group | Grey |
| Manufacturer Color | Cobblestone |
| Material | Fabric |
| Manufacturer Material | 100% polyester |
| Assembly Required | Yes |
| Additional Information |
• Corner-blocked frame • Loose seat and attached back and armrest cushions • High-quality foam cushions wrapped in poly fiber • Exposed feet with faux wood finish • Top of cushion to top of back: 18" • Arm height: 31.5" • Leg height: 3" |
| COMPONENTS | |
| Arm | Pillow arms |
| Flared | Yes |
| 'T' Cushions | No |
| SEAT DIMENSIONS | |
| Seat Width | 62 inch(es) / 157.48 cm |
| Seat Height | 21.5 inch(es) / 54.61 cm |
| Seat Depth | 22 inch(es) / 55.88 cm |
| DIMENSIONS | |
| Width | 87 inch(es) / 220.98 cm |
| Height | 37 inch(es) / 93.98 cm |
| Depth | 37 inch(es) / 93.98 cm |
| Weight | 100.99 lb(s) / 45.81 kg |
| SHIPPING DIMENSIONS | |
| Width | 89 inch(es) / 226.06 cm |
| Height | 40 inch(es) / 101.6 cm |
| Depth | 39 inch(es) / 99.06 cm |
| Weight | 125.99 lb(s) / 57.15 kg |
| Volume | 62 cu. ft. / 1.76 cu. m. |
| WARRANTY | |
| Warranty | 365 days |
| UPC | |
| UPC# | 024052227635 |
-
$2,999.95
Save $1,250.00
$1,749.95
Clarington PC48405S6 3 pc Sleeper Sectional with Chaise
(Sleepers - Sectionals)Why choose between classic comfort and modern design? This sleeper sectional with chaise welcomes day-to-day + More
-
$6,349.95
Save $2,650.00
$3,699.95
ModMax II 65906S9 7 pc Power Reclining Sectional with Audio Consoles
(Sectionals - Power Recline)Looking cool and contemporary is great. But when it comes down to it, you’re all about low-maintenance + More
-
$1,899.95
Save $790.00
$1,109.95
Social Pointe PC98802S21 2 pc Reclining Loveseat
(Loveseats - Reclining)Smart, clean and ultra modern, this power reclining sectional is utterly in vogue. You'll love its indulgent + More
-
Laid-back luxury meets neutral practicality in this chair. Taking its cues from contemporary design, the + More
-
$1,559.95
Save $650.00
$909.95
Studio Cave PC4980213 Power Recliner with Adjustable Headrest
(Recliners - Power)Chill-out time has never looked better. This power recliner's adjustable headrest ensures a perfect view of + More
-
If style is the question, then this oversized accent ottoman is the answer. Its clean-lined profile is + More
-
$1,019.95
Save $430.00
$589.95
Rowenburg A3000796 Swivel Glider Accent Chair
(Accent Chairs - Swivel Glider)From sipping morning coffee to winding down with a book, this swivel glider accent chair encourages easy + More
-
Talk about fine lines and great curves. That’s the beauty of this standout loveseat—made to suit your + More
-
Talk about fine lines and great curves. That’s the beauty of this ottoman—made to suit your appreciation for + More
-
Talk about fine lines and great curves. That’s the beauty of this standout chair—made to suit your + More
-
Talk about fine lines and great curves. That’s the beauty of this standout rocker recliner—made to suit your + More
-
Talk about fine lines and great curves—that’s the beauty of this chair and ottoman. Made to suit your + More
