Occasional Tables
-
Gavelston T732-4 Sofa Table
(Occasional Tables - Sofa Tables)Inspired by the sheer simplicity and weatherworn beauty of primitive furniture, this sofa table brings a relaxed sense of style into your space. Show off accent pieces on the bottom shelf, while concealing whatnots in the handy drawers.
$449.95
$769.95
Save $320.00
Ask an Expert- Documents
- Assembly Guide
- Product specification
Specifications / Choose an option
| GENERAL | |
|---|---|
| Series Name | Gavelston |
| Table Type | Sofa Tables |
| Style | Casual |
| Color | Black |
| Material | Wood or wood byproducts |
| Assembly Required | Yes |
| Additional Information |
• Hand-finished • 1 fixed shelf • 4 drawers • Made of veneers, wood and engineered wood • Dry vintage weathered black finish |
| DIMENSIONS | |
| Width | 64.13 inch(es) / 162.89 cm |
| Height | 29.88 inch(es) / 75.9 cm |
| Depth | 15.13 inch(es) / 38.43 cm |
| Weight | 89 lb(s) / 40.37 kg |
| SHIPPING DIMENSIONS | |
| Width | 67.25 inch(es) / 170.82 cm |
| Height | 11 inch(es) / 27.94 cm |
| Depth | 21.88 inch(es) / 55.58 cm |
| Weight | 106.99 lb(s) / 48.53 kg |
| Volume | 9.36 cu. ft. / 0.27 cu. m. |
| WARRANTY | |
| Warranty | 365 days |
| UPC | |
| UPC# | 24052227376 |
-
$2,659.95
Save $1,110.00
$1,549.95
Biddeford 35504S4 2 pc Sleeper Sectional with Chaise
(Sleepers - Sectionals)Bring fashionable function to the forefront with this sleeper sectional with chaise. A transitional arm + More
-
$1,769.95
Save $740.00
$1,029.95
Midnight-Madness 98103S11 2 pc Sectional Sofa
(Sectionals - Stationary)Wrapped in luxuriously soft jumbo corduroy, this sectional sofa takes cozy and inviting to a higher level. + More
-
Talk about fine lines and great curves. That’s the beauty of this standout sofa—made to suit your + More
-
$4,039.95
Save $1,690.00
$2,349.95
Boyington U2710618 Power Reclining Loveseat with Console and Adjustable Headrest
(Loveseats - Power Recline)Ready to take your reclining experience to the next level? Then sit up and take notice. With this power + More
-
This chaise embodies timeless mid-century elegance with its linear design, sleek track arms and tapered legs. + More
-
$1,709.95
Save $720.00
$989.95
Caveman Den 9070313 Power Recliner with Adjustable Headrest
(Recliners - Power)Comfort. Power. Luxury. Some people like having all the bells and whistles. So you can see why they find this + More
-
Talk about fine lines and great curves. That’s the beauty of this standout ottoman—made to suit your + More
-
$1,319.95
Save $550.00
$769.95
Biddeford 3550421 Oversized Swivel Accent Chair
(Accent Chairs - Swivel)Bring fashionable function to the forefront with this oversized swivel accent chair. The transitional design + More
