Loveseats
-
Tulen 9860686 Reclining Loveseat
(Loveseats - Reclining)This reclining loveseat puts the win in winning. Its waterfall back design and doubly plump pillow top arms team up with soft chenille fabric to go for the goal. Ample seating room makes the comfort possibilities endless. Sit back and relax. You won’t go wrong with this reclining loveseat.
$709.95
$1,209.95
Save $500.00
Ask an Expert- Documents
- Product specification
Specifications / Choose an option
| GENERAL | |
|---|---|
| Series Name | Tulen |
| Motion Type | Reclining |
| Style | Contemporary |
| Color Group | Grey |
| Manufacturer Color | Grey |
| Material | Fabric |
| Manufacturer Material | 100% polyester |
| Reclining Type | Manual |
| Assembly Required | No |
| Console | No |
| Additional Information |
• Dual-sided recliner • Pull tab reclining motion • Corner-blocked frame with metal reinforced seat • High-quality foam cushions wrapped in poly fiber • Polyester upholstery • Distance between recliner and wall: 3" • Reclined footrest height: 19" • Fully reclined length: 65" • Arm height: 27" • Top of cushion to top of back: 21" |
| COMPONENTS | |
| Arm | Pillow arms |
| Flared | No |
| 'T' Cushions | No |
| SEAT DIMENSIONS | |
| Seat Width | 42 inch(es) / 106.68 cm |
| Seat Height | 21 inch(es) / 53.34 cm |
| Seat Depth | 22 inch(es) / 55.88 cm |
| DIMENSIONS | |
| Width | 63 inch(es) / 160.02 cm |
| Height | 40 inch(es) / 101.6 cm |
| Depth | 40 inch(es) / 101.6 cm |
| Weight | 174.01 lb(s) / 78.93 kg |
| SHIPPING DIMENSIONS | |
| Width | 63 inch(es) / 160.02 cm |
| Height | 36 inch(es) / 91.44 cm |
| Depth | 38 inch(es) / 96.52 cm |
| Weight | 181 lb(s) / 82.1 kg |
| Volume | 42 cu. ft. / 1.19 cu. m. |
| WARRANTY | |
| Warranty | 365 days |
| UPC | |
| UPC# | 024052398069 |
-
$2,729.95
Save $1,140.00
$1,589.95
Acklen Place 93605S5 3 pc Power Reclining Sectional Sofa with Chaise
(Sofas - Power Recline)Enjoy the endless adaptability of this power reclining sectional with chaise. Whether you’re hosting guests, + More
-
If style is the question, then this chair is the answer. Its decidedly contemporary profile is enhanced with + More
-
Sincere in its styling, this rocker recliner invites a relaxed sensibility into your space. Its neutral + More
-
Living room lounging gets a dose of approachable luxury. This sleek oversized accent ottoman is defined by + More
-
$759.95
Save $310.00
$449.95
Renley A3000002 Swivel Glider Accent Chair
(Accent Chairs - Swivel Glider)Sporting a tantalizing tweed weave fabric in such a soothing blue hue, this swivel glider accent chair gives + More
-
$1,479.95
Save $610.00
$869.95
Wynnlow EW0440W8 4 pc Entertainment Center with Electric Fireplace
(Entertainment Centers)This entertainment center with fireplace insert is sure to win your heart with its daring designer take on + More
