Kids Nightstands
-
Trinell B446-92 Two Drawer Night Stand
(Kids Nightstands - 2 Drawers)Whether she loves horses or he's a cowboy at heart, this nightstand matches their authenticity. Its rustic finish, plank-style details and nailhead trim pay homage to reclaimed barn wood, making for a chic look loaded with charm. An included charging station for tablets, cellphones and other electronics offers up-to-date convenience.
$239.95
$409.95
Save $170.00
Ask an Expert- Documents
- Product specification
Specifications / Choose an option
| GENERAL | |
|---|---|
| Series Name | Trinell |
| Number of Drawers | 2 drawers |
| Style | Casual |
| Color | Brown |
| Material | Wood or Wood Byproducts |
| Assembly Required | Yes |
| Additional Information |
• Made of engineered wood (MDF/particleboard) and decorative laminate • Warm rustic plank finish over replicated oak grain with authentic touch • Antiqued bronze-tone hardware • 2 smooth-operating drawers • Nailhead accents • 2 slim-profile USB charging stations • Power cord included; UL Listed • Top drawer interior: 14.5"W x 13"D x 3"H • Bottom drawer interior: 14.5"W x 13"D x 8.25"H |
| DIMENSIONS | |
| Width | 24.72 inch(es) / 62.79 cm |
| Height | 29.65 inch(es) / 75.31 cm |
| Depth | 16.18 inch(es) / 41.1 cm |
| Weight | 53 lb(s) / 24.04 kg |
| SHIPPING DIMENSIONS | |
| Width | 27 inch(es) / 68.58 cm |
| Height | 33 inch(es) / 83.82 cm |
| Depth | 18.38 inch(es) / 46.69 cm |
| Weight | 64.99 lb(s) / 29.48 kg |
| Volume | 9.48 cu. ft. / 0.27 cu. m. |
| WARRANTY | |
| Warranty | 365 days |
| UPC | |
| UPC# | 24052315677 |
-
Whether she loves horses or he's a cowboy at heart, this twin panel bed matches their authentic sense of + More
-
Whether she loves horses or he's a cowboy at heart, this twin panel headboard matches their authenticity. Its + More
-
Whether she loves horses or he's a cowboy at heart, the Signature Design Trinell twin panel footboard matches + More
-
Whether she loves horses or he's a cowboy at heart, the Signature Design Trinell twin panel rails matches + More
-
Whether she loves horses or he's a cowboy at heart, this full panel bed matches their authentic sense of + More
-
Whether she loves horses or he's a cowboy at heart, this full panel headboard matches their authenticity. Its + More
-
Whether she loves horses or he's a cowboy at heart, the Signature Design Trinell full panel footboard matches + More
-
Whether she loves horses or he's a cowboy at heart, the Signature Design Trinell full panel rails matches + More
-
Whether she loves horses or he's a cowboy at heart, the Signature Design Trinell dresser mirror matches their + More
-
Whether she loves horses or he's a cowboy at heart, this nightstand matches their authenticity. Its rustic + More
-
$389.95
Save $160.00
$229.95
Trinell B446-60 Under Bed Storage
(Kids Bed Components - Underbed Storage Drawer)Whether she loves horses or he's a cowboy at heart, the Signature Design Trinell under bed storage matches + More
-
Whether she loves horses or he's a cowboy at heart, this chest of drawers matches their authenticity. Its + More
-
$1,089.95
Save $450.00
$639.95
Trinell B446B8 Twin Panel Bed with 1 Large Storage Drawer
(Kids Beds - Trundle Bed)If you love country living, this twin panel bed with storage matches your authenticity. Its rustic finish, + More
-
$1,049.95
Save $440.00
$609.95
Trinell B446B15 Twin Panel Bed with 2 Storage Drawers
(Kids Beds - Bed)Whether she loves horses or he's a cowboy at heart, this twin panel bed with under bed storage matches their + More
-
$1,299.95
Save $540.00
$759.95
Trinell B446B17 Twin Bookcase Bed with 2 Storage Drawers
(Kids Beds - Bed)Whether she loves horses or he's a cowboy at heart, this twin bookcase bed with under bed storage matches + More
-
$1,229.95
Save $510.00
$719.95
Trinell B446B9 Full Panel Bed with 1 Large Storage Drawer
(Kids Beds - Trundle Bed)If you love country living, this full panel bed with storage matches your authenticity. Its rustic finish, + More
-
$1,189.95
Save $490.00
$699.95
Trinell B446B10 Full Panel Bed with 2 Storage Drawers
(Kids Beds - Bed)Whether she loves horses or he's a cowboy at heart, this full bookcase bed with under bed storage matches + More
-
$1,479.95
Save $620.00
$859.95
Trinell B446B16 Full Bookcase Bed with 2 Storage Drawers
(Kids Beds - Bed)Whether she loves horses or he's a cowboy at heart, this full bookcase bed with under bed storage matches + More
-
If you love country living, this queen panel bed matches your authenticity. Its rustic finish, plank-style + More
-
The Signature Design Trinell queen panel footboard matches an authentic sense of style. Rustic finish, plank + More
