Ottomans
-
Tracling 7260008 Oversized Accent Ottoman
(Ottomans)The ultimate sectional centerpiece, this oversized ottoman is big on cool, contemporary style and long on comfort. Plushly upholstered in a slate gray fabric, this ottoman is so generously scaled, you can top it with a serving tray and still have plenty of room to kick up your heels.
$419.95
$729.95
Save $310.00
Ask an Expert- Documents
- Product specification
Specifications / Choose an option
| GENERAL | |
|---|---|
| Series Name | Tracling |
| Style | Contemporary |
| Color Group | Grey |
| Manufacturer Color | Slate |
| Material | Fabric |
| Manufacturer Material | 100% polyester |
| Storage | No |
| Additional Information |
• Corner-blocked frame • Firmly cushioned • High-quality foam cushion wrapped in poly fiber • Polyester upholstery • Exposed feet with faux wood finish • Leg height: 3" |
| DIMENSIONS | |
| Width | 37 inch(es) / 93.98 cm |
| Height | 19 inch(es) / 48.26 cm |
| Depth | 37 inch(es) / 93.98 cm |
| Weight | 35.01 lb(s) / 15.88 kg |
| SHIPPING DIMENSIONS | |
| Width | 37 inch(es) / 93.98 cm |
| Height | 17 inch(es) / 43.18 cm |
| Depth | 37 inch(es) / 93.98 cm |
| Weight | 36 lb(s) / 16.33 kg |
| Volume | 12 cu. ft. / 0.34 cu. m. |
| WARRANTY | |
| Warranty | 365 days |
| UPC | |
| UPC# | 024052425833 |
-
$2,059.95
Save $860.00
$1,199.95
Laurelgrove 75105S4 2 pc Sectional Sofa Chaise
(Sectionals - Stationary)Looking for a centerpiece to complete your effortlessly chic and functional living room? The versatile + More
-
Why sacrifice comfort for style (or style for comfort) when you can have the best of both in this sofa in + More
-
$1,759.95
Save $730.00
$1,029.95
Aslan Court 20305S1 2 pc Loveseat Sectional
(Loveseats - Stationary)Customizable, contemporary comfort. This modular loveseat sectional changes as your living room needs do. You + More
-
On the days when rest and relaxation seem out of reach, this oversized chair provides a positively plush + More
-
$3,379.95
Save $1,410.00
$1,969.95
Tracling 72600S1 3 pc Sectional with Chaise
(Sectionals - Stationary)Talk about easy street. This effortlessly chic sectional puts you at the intersection of cool and + More
-
$3,379.95
Save $1,410.00
$1,969.95
Tracling 72600S2 3 pc Sectional with Chaise
(Sectionals - Stationary)Talk about easy street. This effortlessly chic sectional puts you at the intersection of cool and + More
