Accent Chairs
-
Andrea 0170AB Accent Chair
(Accent Chairs - Stationary)Bring traditional beauty back into your home with the refined Andrea. The classic wingback chair has a softly curved crown and espresso finish for the stylish wood legs to make the Andrea completely unique to you and your home.
Specifications / Choose an option
| GENERAL | |
|---|---|
| Series Name | Andrea |
| Type | Stationary |
| Style | Transitional |
| Color Group | Patterns |
| Manufacturer Color | Caribbean 31094 |
| Material | Fabric |
| Manufacturer Material | 42% viscose, 29% polyester and 29% cotton |
| Care Instructions | Cleaning code: S |
| Additional Information |
• Softly curved crown • Welted design around the piece • Slightly flared arms • Tapered feet in front and saber legs on the back of the chair • Wood feet in antique black finish • Arm height: 23.75" |
| COMPONENTS | |
| Arm | Tapered arms |
| Back |
• Wing back • Tight back design |
| Seat | T-cushions design on seat |
| SEAT DIMENSIONS | |
| Seat Width | 20.5 inch(es) / 52.07 cm |
| Seat Height | 20.5 inch(es) / 52.07 cm |
| Seat Depth | 20.5 inch(es) / 52.07 cm |
| DIMENSIONS | |
| Width | 31.25 inch(es) / 79.38 cm |
| Height | 42 inch(es) / 106.68 cm |
| Depth | 33.5 inch(es) / 85.09 cm |
| Weight | 45 lb(s) / 20.41 kg |

