Ottomans
-
Soletren 9510408 Oversized Accent Ottoman
(Ottomans)Flaunting a trendsetting silhouette, this oversized accent ottoman puts the contemporary in your contemporary home. Its ample surface space gives you elongated plushness for foot relaxation. And the chunky chenille fabric satisfies your need for a piece that feels as good as it looks.
$369.95
$629.95
Save $260.00
Ask an Expert- Documents
- Product specification
Specifications / Choose an option
| GENERAL | |
|---|---|
| Series Name | Soletren |
| Style | Casual |
| Color Group | White |
| Manufacturer Color | Stone |
| Material | Fabric |
| Manufacturer Material | 100% polyester |
| Storage | No |
| Additional Information |
• Corner-blocked frame • High-quality foam cushion wrapped in poly fiber • Polyester upholstery • Exposed feet with faux wood finish • Leg height: 2.25" |
| DIMENSIONS | |
| Width | 48 inch(es) / 121.92 cm |
| Height | 20 inch(es) / 50.8 cm |
| Depth | 26 inch(es) / 66.04 cm |
| Weight | 35.01 lb(s) / 15.88 kg |
| SHIPPING DIMENSIONS | |
| Width | 40 inch(es) / 101.6 cm |
| Height | 18 inch(es) / 45.72 cm |
| Depth | 26 inch(es) / 66.04 cm |
| Weight | 36 lb(s) / 16.33 kg |
| Volume | 14 cu. ft. / 0.40 cu. m. |
| WARRANTY | |
| Warranty | 365 days |
| UPC | |
| UPC# | 024052519785 |
-
$3,029.95
Save $1,260.00
$1,769.95
Modmax 92103S66 4 pc Sectional with Chaise
(Sectionals - Stationary)Looking cool and contemporary is great. But when it comes down to it, you’re all about low-maintenance + More
-
Looking cool and contemporary is great. But when it comes down to it, you’re all about low-maintenance + More
-
Flaunting a trendsetting silhouette, this loveseat puts the contemporary in your contemporary home. Its + More
-
This oversized chair caters to your fashionable and relaxed lifestyle. Soft to the touch, its combination of + More
-
$2,249.95
Save $940.00
$1,309.95
Bellaby W331W5 4 pc Entertainment Center with Fireplace
(Entertainment Centers)Express your farmhouse style with this entertainment center with fireplace insert. Its wispy white finish + More
-
Flaunting a trendsetting silhouette, this oversized chair puts the contemporary in your contemporary home. + More
-
Flaunting a trendsetting silhouette, this loveseat puts the contemporary in your contemporary home. Its + More
-
Flaunting a trendsetting silhouette, this sofa puts the contemporary in your contemporary home. Its “three + More
-
Flaunting a trendsetting silhouette, this sofa sleeper puts the contemporary in your contemporary home. Its + More
-
Flaunting a trendsetting silhouette, this swivel accent chair puts the contemporary in your contemporary + More
-
Flaunting a trendsetting silhouette, this oversized chair and ottoman package puts the contemporary in your + More
