Outdoor Tables
-
Easy Isle P455-625 Rectangular Multi-Use Table
(Outdoor Tables - Dining Tables)Alfresco living is easy to love with this multi-use table. Its raised height makes it perfect for mealtime, game time, a round of cards or a round of drinks. Resin wicker over a rust-free aluminum frame lends an upscale aesthetic that’s downright durable. Aluminum top is conveniently water and stain resistant.
$429.95
$739.95
Save $310.00
Ask an Expert- Documents
- Assembly Guide
Specifications / Choose an option
| GENERAL | |
|---|---|
| Series Name | Easy Isle |
| Type | Dining Tables |
| Manufacturer Color | Dark Brown/Beige |
| Material | Wicker |
| Assembly Required | Yes |
| Additional Information |
• All-weather resin wicker handwoven over rust-free aluminum frame • Powder coated aluminum resists rusting and fading • Aluminum tabletop • Versatile outdoor coffee-dining table, great for game night or entertaining • Lower shelf |
| DIMENSIONS | |
| Width | 58.88 inch(es) / 149.56 cm |
| Height | 27.75 inch(es) / 70.49 cm |
| Depth | 33.38 inch(es) / 84.79 cm |
| Weight | 41.01 lb(s) / 18.6 kg |
| SHIPPING DIMENSIONS | |
| Width | 60.38 inch(es) / 153.37 cm |
| Height | 6.75 inch(es) / 17.15 cm |
| Depth | 35.63 inch(es) / 90.5 cm |
| Weight | 53 lb(s) / 24.04 kg |
| Volume | 8.4 cu. ft. / 0.24 cu. m. |
| WARRANTY | |
| Warranty | 365 days |
| UPC | |
| UPC# | 24052646870 |
-
$1,119.95
Save $470.00
$649.95
Horizon Hall P572-821 Swivel Lounge with Cushion
(Outdoor Seating - Chairs)This outdoor swivel lounge chair recalls the aesthetics of nature to bring an inviting, high-style feel to + More
