Pillows
-
Weekender Compressed Pillow- 2-Pack (Queen)
(Pillows - Bed Pillows)High quality, easy care, classic style—this pillow is better basic bedding.
$56.95

Specifications / Choose an option
| GENERAL | |
|---|---|
| Series Name | Weekender Compressed |
| Pillow Type | Bed Pillows |
| Size | Queen |
| Fill | Polyester |
| Package Content | Pack of 2 |
| Additional Information |
• 100% polyester fill • 100% cotton cover • Piped, double-stitched edges add lasting style • 250-thread-count, 100% cotton, percale cover • Consistent filling does not shift or clump • Down-alternative fill eliminates odors, allergens, and sharp quills |
| DIMENSIONS | |
| Width | 22.5 inch(es) / 57.15 cm |
| Height | 11.9 inch(es) / 30.23 cm |
| Depth | 16.6 inch(es) / 42.16 cm |
| Weight | 30 lb(s) / 13.61 kg |
| SHIPPING DIMENSIONS | |
| Width | 15.8 inch(es) / 40.13 cm |
| Height | 5.2 inch(es) / 13.21 cm |
| Depth | 13.8 inch(es) / 35.05 cm |
| Weight | 5 lb(s) / 2.27 kg |
| UPC | |
| UPC# | 848971035436 |
