Dresser Mirrors
-
Stelsie B2588-36 Bedroom Mirror
(Dresser Mirrors)With its clean-lined look and modern attitude, this mirror is a fresh style awakening. A crisp, white hue over subtle replicated wood grain easily complements other furniture finishes. Whether hung vertically or horizontally, this alluring mirror is on the cutting edge of cool.
$69.95
$119.95
Save $50.00
Ask an Expert- Documents
- Product specification
Specifications / Choose an option
| GENERAL | |
|---|---|
| Series Name | Stelsie |
| Style | Casual |
| Color | White |
| Material | Wood or wood byproducts |
| Assembly Required | Yes |
| Additional Information |
• Frame made with engineered wood (MDF/particleboard/plywood) and decorative laminate for the right balance of affordability and durability • White finish with subtle replicated wood grain • Decorative laminate replicates natural or man-made material surfaces with consistent color, pattern and texture • Can be attached to back of dresser or wall mounted horizontally or vertically • Assembled dresser/mirror: 58.5"W x 16.5"D x 67"H |
| DIMENSIONS | |
| Width | 41.85 inch(es) / 106.3 cm |
| Height | 30.67 inch(es) / 77.9 cm |
| Depth | 1.3 inch(es) / 3.3 cm |
| Weight | 19 lb(s) / 8.62 kg |
| SHIPPING DIMENSIONS | |
| Width | 46.25 inch(es) / 117.48 cm |
| Height | 4.25 inch(es) / 10.8 cm |
| Depth | 35 inch(es) / 88.9 cm |
| Weight | 24.01 lb(s) / 10.89 kg |
| Volume | 3.98 cu. ft. / 0.11 cu. m. |
| WARRANTY | |
| Warranty | 365 days |
| UPC | |
| UPC# | 24052730272 |
-
What a delightful take on rustic industrial style. Whether modern loft or modern farmhouse, this king panel + More
-
Part beach chic, part urban hip, this chest of drawers is everything you dreamed of, at a comfortably cool + More
-
This dresser and mirror set is the ultimate statement piece for your coastal cottage or shabby chic inspired + More
-
This nightstand is the ultimate statement piece for your coastal cottage or shabby chic inspired retreat. A + More
-
Transform your bedroom with this chic vanity stool. A bright white lacquer finish and sumptuous upholstery + More
-
With its clean-lined look and modern attitude, this dresser is a fresh style awakening. A crisp, white hue + More
-
With its clean-lined look and modern attitude, this chest of drawers is a fresh style awakening. A crisp, + More
-
With its clean-lined look and modern attitude, this nightstand is a fresh style awakening. A crisp, white hue + More
-
With its clean-lined look and modern attitude, this full panel bed is a fresh style awakening. A crisp, white + More
-
With its clean-lined look and modern attitude, this queen panel bed is a fresh style awakening. A crisp, + More
-
With its clean-lined look and modern attitude, this king panel bed is a fresh style awakening. A crisp, white + More
-
With its clean-lined look and modern attitude, this dresser with mirror is a fresh style awakening. A crisp, + More
-
With its clean-lined look and modern attitude, this panel bed is a fresh style awakening. A crisp, white hue + More
