Coat Racks
-
Oliah EA2270-151 Wall Mounted Coat Rack with Shelf
(Coat Racks - Wall Mounted)This stylish and versatile wall-mounted coat rack is an ideal addition to your entryway or mudroom. It features an open shelf for easy access or display. A dry, light finish with replicated oak grain is accented with three brushed nickel-tone hooks for hats and handbags. Wall mounting bracket included.
$79.95
$129.95
Save $50.00

Specifications / Choose an option
| GENERAL | |
|---|---|
| Series Name | Oliah |
| Type | Wall Mounted |
| Style | Contemporary |
| Color | Natural |
| Assembly Required | Yes |
| Additional Information |
• Made with engineered wood (MDF/particleboard/plywood) and decorative laminate for the right balance of affordability and durability • Dry, light finish over replicated oak grain with authentic touch • 3 metal hooks with brushed nickel-tone finish • Open shelf • Included wall mounting bracket eases installation |
| DIMENSIONS | |
| Width | 52.75 inch(es) / 133.99 cm |
| Height | 7.5 inch(es) / 19.05 cm |
| Depth | 7.5 inch(es) / 19.05 cm |
| Weight | 14.99 lb(s) / 6.8 kg |
| SHIPPING DIMENSIONS | |
| Width | 58.5 inch(es) / 148.59 cm |
| Height | 4 inch(es) / 10.16 cm |
| Depth | 9.25 inch(es) / 23.5 cm |
| Weight | 19 lb(s) / 8.62 kg |
| Volume | 1.25 cu. ft. / 0.04 cu. m. |
| WARRANTY | |
| Warranty | 365 days |
| UPC | |
| UPC# | 24052801743 |
-
This accent cabinet is a stunning marriage of architectural intrigue and sophisticated storage. Its + More
-
Host in casually chic fashion with this bar cabinet. Outfitted with a natural brown finish, it’s stunningly + More
-
Seamlessly bridge casual craftsmanship and organic beauty with this floor lamp. The modern profile of the + More
-
Natural beauty is always in vogue, and this pouf proves it. Its braided design, in natural and white hues, is + More
