Beds
-
Arkenton B786B4 King Panel Bed
(Beds - King)Clean lines lend sophistication and structure to this king panel bed. Its complex rich grayish brown finish, slats set in a contemporary herringbone pattern, and low-profile footboard create visual interest and add to this bed's contemporary vibe. In addition, dual USB charging ports are conveniently built into each side of the headboard—what a plus for keeping your electronic devices charged and at your fingertips.
$1,019.95
$1,749.95
Save $730.00
Ask an Expert- Documents
- Product specification
Specifications / Choose an option
| GENERAL | |
|---|---|
| Series Name | Arkenton |
| Size | King |
| Bed Type | Panel |
| Style | Contemporary |
| Color | Greyish Brown |
| Upholstered | No |
| Storage Bed | No |
| Assembly Required | Yes |
| Additional Information |
• Includes king panel headboard and footboard with rails • Made with rubberwood, mango veneer and engineered wood • Complex grayish brown finish • Dual USB charging ports • Foundation/box spring required, sold separately • Mattress available, sold separately • Bed is compatible with an adjustable base |
| DIMENSIONS | |
| Width | 79.25 inch(es) / 201.3 cm |
| Height | 53 inch(es) / 134.62 cm |
| Depth | 85.5 inch(es) / 217.17 cm |
| Weight | 145 lb(s) / 65.77 kg |
| SHIPPING DIMENSIONS | |
| Weight | 170 lb(s) / 77.11 kg |
| Volume | 15.65 cu. ft. / 0.44 cu. m. |
-
Clean lines lend sophistication and structure to this dresser. Its complex rich grayish brown finish + More
-
Clean lines lend sophistication and structure to this dresser with mirror. Its complex rich grayish brown + More
-
Clean lines lend sophistication and structure to this nightstand. Its complex rich grayish brown finish + More
