Sofas
-
Mahoney 3100538 Sofa
(Sofas - Stationary)Reliable comfort, reimagined. Suitable for a variety of spaces, this sofa invites you to say hello to approachable, everyday style. It expertly balances classic details, like a tufted back, with a contemporary structure. Satisfyingly soft, multi-hued upholstery rounds out the relaxed feel of this smartly designed piece.
$529.95
$899.95
Save $370.00
Ask an Expert- Documents
- Product specification
Specifications / Choose an option
| GENERAL | |
|---|---|
| Series Name | Mahoney |
| Motion Type | Stationary |
| Style | Casual |
| Color Group | Brown |
| Manufacturer Color | Chocolate |
| Material | Fabric |
| Manufacturer Material | 100% polyester |
| Assembly Required | No |
| Additional Information |
• Corner-blocked frame • Attached back and loose seat cushions • High-quality foam cushions wrapped in poly fiber • Accent pillows included • Pillows with soft polyfill • Polyester upholstery • Exposed feet with faux wood finish • Platform foundation system resists sagging 3x better than spring system after 20,000 testing cycles by providing more even support • Smooth platform foundation maintains tight, wrinkle-free look without dips or sags that can occur over time with sinuous spring foundations • Arm height: 25" • Top of cushion to top of back: 18" • Leg height: 3" • 22" Toss Pillow |
| SEAT DIMENSIONS | |
| Seat Width | 64 inch(es) / 162.56 cm |
| Seat Height | 20 inch(es) / 50.8 cm |
| Seat Depth | 22 inch(es) / 55.88 cm |
| DIMENSIONS | |
| Width | 75 inch(es) / 190.5 cm |
| Height | 37 inch(es) / 93.98 cm |
| Depth | 38 inch(es) / 96.52 cm |
| Weight | 114 lb(s) / 51.71 kg |
| SHIPPING DIMENSIONS | |
| Width | 75 inch(es) / 190.5 cm |
| Height | 36 inch(es) / 91.44 cm |
| Depth | 40 inch(es) / 101.6 cm |
| Weight | 119.01 lb(s) / 53.98 kg |
| Volume | 55 cu. ft. / 1.56 cu. m. |
| WARRANTY | |
| Warranty | 365 days |
| UPC | |
| UPC# | 024052843545 |
-
$2,619.95
Save $1,090.00
$1,529.95
Castille Way PC62703S4 2 pc Sleeper Sectional with Chaise
(Sleepers - Sectionals)Living room lounging gets a dose of approachable luxury. This sleeper sectional with chaise is defined by + More
-
$4,839.95
Save $2,020.00
$2,819.95
Next-Gen DuraPella 61004S8 6 pc Power Reclining Sectional
(Sectionals - Power Recline)Stylish, adaptable and durable. Your living room is the central hub of your home—why settle for anything + More
-
$2,699.95
Save $1,130.00
$1,569.95
VonRyan U1040018 Power Reclining Loveseat with Console and Adjustable Headrest
(Loveseats - Power Recline)Get ready to indulge in pure bliss. With this power reclining loveseat, you'll experience unparalleled + More
-
Casual and contemporary, this oversized chair suits those with a keen eye for everyday luxury. Its expertly + More
-
$1,669.95
Save $700.00
$969.95
Wolfridge 6070313 Power Recliner with Adjustable Headrest
(Recliners - Power)Furnish your space with fashionable function in mind. This power recliner is defined by its rich tonal + More
-
Work an ultra-cool look with this accent chair. A linear metal frame in a bronze-tone finish lets your love + More
-
Reliable comfort, reimagined. Suitable for a variety of spaces, this ottoman invites you to say hello to + More
-
Reliable comfort, reimagined. Suitable for a variety of spaces, this chaise invites you to say hello to + More
-
Reliable comfort, reimagined. Suitable for a variety of spaces, this loveseat invites you to say hello to + More
-
Reliable comfort, reimagined. Suitable for a variety of spaces, this full sofa sleeper invites you to say + More
-
$1,939.95
Save $810.00
$1,129.95
Mahoney 31005S1 2 pc Sectional with Chaise
(Sectionals - Stationary)Reliable comfort, reimagined. Suitable for a variety of spaces, this sectional with chaise invites you to say + More
-
$1,939.95
Save $810.00
$1,129.95
Mahoney 31005S2 2 pc Sectional with Chaise
(Sectionals - Stationary)Reliable comfort, reimagined. Suitable for a variety of spaces, this sectional with chaise invites you to say + More
-
$2,449.95
Save $1,020.00
$1,429.95
Mahoney 31005S3 2 pc Sleeper Sectional with Chaise
(Sleepers - Sectionals)Reliable comfort, reimagined. Suitable for a variety of spaces, this sleeper sectional with chaise invites + More
-
$2,449.95
Save $1,020.00
$1,429.95
Mahoney 31005S4 2 pc Sleeper Sectional with Chaise
(Sleepers - Sectionals)Reliable comfort, reimagined. Suitable for a variety of spaces, this sleeper sectional with chaise invites + More
