Accent Chairs
-
Padova 3370644 Swivel Accent Chair
(Accent Chairs - Swivel)Freshen up your living room style with this accent chair. Its seamless swivel design features a reversible seat cushion you can flip over to revive your seating space or remove to clean hard-to-reach areas. And a light neutral hue decorates the simple, contemporary silhouette, instantly making this chair at home in transitional aesthetics.
$609.95
$1,039.95
Save $430.00
Ask an Expert- Documents
- Product specification
Specifications / Choose an option
| GENERAL | |
|---|---|
| Series Name | Padova |
| Type | Swivel |
| Style | Contemporary |
| Color Group | White |
| Manufacturer Color | Ivory |
| Material | Fabric |
| Manufacturer Material | 100% polyester |
| Assembly Required | No |
| Additional Information |
• Corner-blocked frame • Attached backs and reversible seat cushions • High-quality foam cushions wrapped in poly fiber • Polyester upholstery • Accent pillows included • Pillows with soft polyfill • 360-degree swivel • Top of cushion to top of back: 12" • 24" Toss Pillow |
| SEAT DIMENSIONS | |
| Seat Width | 39 inch(es) / 99.06 cm |
| Seat Height | 21 inch(es) / 53.34 cm |
| Seat Depth | 38 inch(es) / 96.52 cm |
| DIMENSIONS | |
| Width | 50 inch(es) / 127 cm |
| Height | 32 inch(es) / 81.28 cm |
| Depth | 47 inch(es) / 119.38 cm |
| Weight | 106 lb(s) / 48.08 kg |
| SHIPPING DIMENSIONS | |
| Width | 51 inch(es) / 129.54 cm |
| Height | 33 inch(es) / 83.82 cm |
| Depth | 43 inch(es) / 109.22 cm |
| Weight | 110.01 lb(s) / 49.9 kg |
| Volume | 43 cu. ft. / 1.22 cu. m. |
| WARRANTY | |
| Warranty | 365 days |
| UPC | |
| UPC# | 024052852196 |
