Adjustable Bases
-
Cosmic Power Base M8X232 Queen Adjustable Base
(Adjustable Bases - Queen)Take sleep to a whole new level with this queen power base offering adjustable head and foot positioning. With the touch of a button, smoothly raise your upper body to relieve pressure points, sit up in bed or sleep in a partially inclined position (helpful for people who snore or experience acid reflux). Convenient USB charging is available for connecting electronics.
$649.95
$1,109.95
Save $460.00
Ask an Expert- Documents
- Product specification
Specifications / Choose an option
| GENERAL | |
|---|---|
| Series Name | Cosmic Power Base |
| Size | Queen |
| Massage | No |
| Remote Control | Wireless |
| Assembly Required | No |
| Additional Information |
• Compatible with all memory foam, wrapped coil and hybrid mattresses • Head and feet adjustable • 2 USB charging ports • Wireless remote control • 3-year limited warranty/labor coverage • State recycling fee may apply |
| DIMENSIONS | |
| Width | 58 inch(es) / 147.32 cm |
| Height | 14.63 inch(es) / 37.16 cm |
| Depth | 79.63 inch(es) / 202.26 cm |
| Weight | 114 lb(s) / 51.71 kg |
| SHIPPING DIMENSIONS | |
| Width | 76 inch(es) / 193.04 cm |
| Height | 8 inch(es) / 20.32 cm |
| Depth | 17.63 inch(es) / 44.78 cm |
| Weight | 128.99 lb(s) / 58.51 kg |
| Volume | 6.2 cu. ft. / 0.18 cu. m. |
| UPC | |
| UPC# | 24052847048 |
