Bed Components
-
Hallityn EB1810-155 Twin Panel Headboard
(Bed Components - Headboard)Thanks to its playful scalloped design, this twin panel headboard is the perfect fit for cottage or coastal farmhouse interiors. Its matte white finish offers the perfect backdrop to showcase your personal taste and creativity. The look is timeless. The feel? Right at home.
$79.95
$129.95
Save $50.00
Ask an Expert- Documents
- Product specification
Specifications / Choose an option
| GENERAL | |
|---|---|
| Series Name | Hallityn |
| Component | Headboard |
| Size | Twin |
| Style | Casual |
| Color | White |
| Material | Wood or Wood Byproducts |
| Assembly Required | Yes |
| Additional Information |
• Made with engineered wood (MDF/particleboard/plywood) and decorative laminate for the right balance of affordability and durability • Decorative laminate replicates natural or man-made material surfaces with consistent color, pattern and texture • Matte white finish • ¼" bolts (not included) are needed to attach headboard to your existing bed frame |
| DIMENSIONS | |
| Width | 41.38 inch(es) / 105.11 cm |
| Height | 42.8 inch(es) / 108.71 cm |
| Depth | 2.01 inch(es) / 5.11 cm |
| Weight | 20 lb(s) / 9.07 kg |
| SHIPPING DIMENSIONS | |
| Width | 46.75 inch(es) / 118.75 cm |
| Height | 2.76 inch(es) / 7.01 cm |
| Depth | 20.87 inch(es) / 53.01 cm |
| Weight | 28 lb(s) / 12.7 kg |
| Volume | 1.56 cu. ft. / 0.04 cu. m. |
| WARRANTY | |
| Warranty | 365 days |
| UPC | |
| UPC# | 24052878356 |
-
For those with a penchant for modern glamour, this chest of drawers reflects your upscale taste. It’s dressed + More
-
With its clean, crisp and fresh finish, this dresser is understated elegance done to perfection. Whether + More
-
This mirror is the ultimate statement piece for a coastal cottage or shabby chic inspired retreat. Its + More
-
Transform your bedroom with this nightstand. Its modern design and glamorous details create a sophisticated + More
-
Transform your bedroom with this chic vanity stool. A bright white lacquer finish and sumptuous upholstery + More
-
This twin platform bed is the perfect fit for cottage or coastal farmhouse interiors. The matte white finish + More
-
This full platform bed is the perfect fit for cottage or coastal farmhouse interiors. The matte white finish + More
-
Designed for the young and the young at heart, this tent bed offers a unique and fun sleeping experience. + More
-
Designed for the young and the young at heart, this tent bed offers a unique and fun sleeping experience. + More
-
Thanks to its playful scalloped design, this full panel headboard is the perfect fit for cottage or coastal + More
-
Thanks to its playful scalloped design, this dresser is the perfect fit for cottage or coastal farmhouse + More
-
Thanks to its playful scalloped design, this chest of drawers is the perfect fit for cottage or coastal + More
-
Thanks to its playful scalloped design, this nightstand is the perfect fit for cottage or coastal farmhouse + More
-
Thanks to its playful scalloped design, this twin platform bed is the perfect fit for cottage or coastal + More
-
Thanks to its playful scalloped design, this full platform bed is the perfect fit for cottage or coastal + More
-
Thanks to its playful scalloped design, this bookcase is the perfect fit for cottage or coastal farmhouse + More
