Sofas
-
Galemore 2700438 Sofa
(Sofas - Stationary)Looking to enhance your home's visual appeal? This sofa offers sophisticated design, comfort and elegance with tonal colors, roll arms and nailhead accents. Enjoy optimal coziness as you nestle into luxurious soft upholstery and feather-blend cushions. Perfect for modern spaces, it's just the spot to sit back and relax in style.
$1,049.95
$1,799.95
Save $750.00
Ask an Expert- Documents
- Product specification
Specifications / Choose an option
| GENERAL | |
|---|---|
| Series Name | Galemore |
| Motion Type | Stationary |
| Style | Traditional |
| Color Group | Grey |
| Manufacturer Color | Quarry |
| Material | Fabric |
| Manufacturer Material |
• Body and One Side Toss Pillows: 100% polyester • Oneside Toss Pillows: 85% polyester and 15% polyester chenille • Oneside Toss Pillows: 59% polyester and 41% polyester chenille |
| Additional Information |
• Corner-blocked frame • Reversible seat and back cushions • High-density foam cushions wrapped in feather-fiber blend jacket • Accent pillows included • Pillows with feather-fiber blend • Polyester upholstery • Low-profile accent legs with faux wood finish • Platform foundation system resists sagging 3x better than spring system after 20,000 testing cycles by providing more even support • Smooth platform foundation maintains tight, wrinkle-free look without dips or sags that can occur over time with sinuous spring foundations • Arm height: 27" • Top of cushion to top of back: 18" • Leg height: 1.5" • 24" Toss Pillow |
| SEAT DIMENSIONS | |
| Seat Width | 76 inch(es) / 193.04 cm |
| Seat Height | 22 inch(es) / 55.88 cm |
| Seat Depth | 27 inch(es) / 68.58 cm |
| DIMENSIONS | |
| Width | 97 inch(es) / 246.38 cm |
| Height | 41 inch(es) / 104.14 cm |
| Depth | 44 inch(es) / 111.76 cm |
| Weight | 200 lb(s) / 90.72 kg |
| SHIPPING DIMENSIONS | |
| Width | 98 inch(es) / 248.92 cm |
| Height | 38 inch(es) / 96.52 cm |
| Depth | 43 inch(es) / 109.22 cm |
| Weight | 208.01 lb(s) / 94.35 kg |
| Volume | 80 cu. ft. / 2.27 cu. m. |
| WARRANTY | |
| Warranty | 365 days |
| UPC | |
| UPC# | 024052896688 |
-
$3,629.95
Save $1,510.00
$2,119.95
Laurelgrove 75105S1 4 pc Sectional with Chaise
(Sectionals - Stationary)Looking for a centerpiece to complete your effortlessly chic and functional living room? The versatile + More
-
$1,759.95
Save $730.00
$1,029.95
Aslan Court 20305S1 2 pc Loveseat Sectional
(Loveseats - Stationary)Customizable, contemporary comfort. This modular loveseat sectional changes as your living room needs do. You + More
-
Casual contemporary style, meet carefree lounging. With this oversized chair and ottoman set, you don’t need + More
-
Why sacrifice comfort for style (or style for comfort) when you can have the best of both in this rocker + More
-
On the days when rest and relaxation seem out of reach, this ottoman provides a positively plush foot perch. + More
-
Looking to enhance your home's visual appeal? This ottoman offers sophisticated design, comfort and elegance + More
-
Looking to enhance your home's visual appeal? This oversized chair offers sophisticated design, comfort and + More
-
Looking to enhance your home's visual appeal? This loveseat offers sophisticated design, comfort and elegance + More
-
Looking to enhance your home's visual appeal? This oversized chair with ottoman set offers sophisticated + More
