Sofas
-
VonRyan U1040015 Power Reclining Sofa with Adjustable Headrest
(Sofas - Power Recline)Get ready to indulge in pure bliss. With this power reclining sofa, you'll experience unparalleled comfort as you effortlessly recline. The Easy View™ adjustable headrests put you in the driver's seat for optimal TV viewing. And the sofa's sumptuous upholstery and impeccable stitching bring an ultra-cool touch—perfect for your modern or casual setting.
$1,609.95
$2,769.95
Save $1,160.00

Specifications / Choose an option
| GENERAL | |
|---|---|
| Series Name | VonRyan |
| Motion Type | Power Recline |
| Style | Contemporary |
| Color Group | Brown |
| Manufacturer Color | Tobacco |
| Material | Leather Match |
| Manufacturer Material |
• Body: 35% polyester and 65% PVC • Body: 100% leather |
| Reclining Type | Power |
| Assembly Required | No |
| Additional Information |
• One-touch power control with adjustable positions, Easy View™ adjustable headrest and zero-draw USB port • Easy View™ adjustable headrest puts your head and neck in optimum position for reading or watching TV even if you're fully reclined • Zero-gravity mechanism allows optimum reclining comfort with infinite reclining positions at the touch of a button • Corner-blocked frame with metal reinforced seat • Attached cushions • High-quality foam cushions wrapped in poly fiber • 100% top grain leather covers inside areas such as the back, seat and arm cushions; skillfully matched faux leather covers the remaining areas • Due to its natural origin, real leather can show individual characteristics such as healed scars, growth marks, grain variation and shade variation • Natural variations make each hide unique and do not detract from the wearing qualities of leather • Power cord included; UL Listed |
| SEAT DIMENSIONS | |
| Seat Width | 66 inch(es) / 167.64 cm |
| Seat Height | 20 inch(es) / 50.8 cm |
| Seat Depth | 23 inch(es) / 58.42 cm |
| DIMENSIONS | |
| Width | 92 inch(es) / 233.68 cm |
| Height | 42 inch(es) / 106.68 cm |
| Depth | 42 inch(es) / 106.68 cm |
| Weight | 270 lb(s) / 122.47 kg |
| SHIPPING DIMENSIONS | |
| Width | 92 inch(es) / 233.68 cm |
| Height | 30 inch(es) / 76.2 cm |
| Depth | 34 inch(es) / 86.36 cm |
| Weight | 281 lb(s) / 127.46 kg |
| Volume | 55.93 cu. ft. / 1.58 cu. m. |
| WARRANTY | |
| Warranty | 365 days |
| UPC | |
| UPC# | 24052890839 |
-
Merging traditional motifs with a modern hue, this sofa sleeper ties your transitional seating area together. + More
-
$6,249.95
Save $2,610.00
$3,639.95
Double Deal U13001S8 5 pc Reclining Sectional with Console
(Sectionals - Reclining)This power reclining sectional with console is the perfect combination of sleek style and thoughtful + More
-
$1,919.95
Save $800.00
$1,119.95
Boxmere U1310096 Double Reclining Power Loveseat with Console
(Loveseats - Power Recline)Experience modern luxury with this power reclining loveseat with console. The soft-to-the-touch leather and + More
-
Small-scale style, tailored to perfection. This seating package echoes retro aesthetics with warm caramel + More
-
When it comes to the exquisite, decadent styling of this rocker recliner, sitting is believing. Its generous + More
-
Master the art of casual chic with this coffee table ottoman. The soft, inviting top, upholstered in supple + More
-
This accent chair is effortlessly elevated with its sleek, clean lines. Caramel faux leather gives your space + More
-
$1,559.95
Save $650.00
$909.95
VonRyan U1040013 Power Recliner with Adjustable Headrest
(Recliners - Power)Get ready to indulge in pure bliss. With this power recliner, you'll experience unparalleled comfort as you + More
-
$2,699.95
Save $1,130.00
$1,569.95
VonRyan U1040018 Power Reclining Loveseat with Console and Adjustable Headrest
(Loveseats - Power Recline)Get ready to indulge in pure bliss. With this power reclining loveseat, you'll experience unparalleled + More
