Ottomans
-
Erinslane 2520614 Ottoman
(Ottomans)There’s something about the Erinslane ottoman that’s so easy to appreciate. Maybe it’s the plush upholstery and soothing tone, eager to support your quest for total relaxation. Perhaps it's the modern flair of its design, with simple lines and tapered accent legs. Whatever it is that appeals to you, this is a piece you're gonna love.
$239.95
$419.95
Save $180.00
Ask an Expert- Documents
- Product specification
Specifications / Choose an option
| GENERAL | |
|---|---|
| Series Name | Erinslane |
| Style | Casual |
| Color Group | Grey |
| Manufacturer Color | Dusk |
| Material | Fabric |
| Manufacturer Material | 100% polyester |
| Storage | No |
| Additional Information |
• Corner-blocked frame • Firmly cushioned • High-quality foam cushion wrapped in poly fiber • Polyester upholstery • Tapered accent legs with faux wood finish • Leg height: 4.5" |
| DIMENSIONS | |
| Width | 33 inch(es) / 83.82 cm |
| Height | 20 inch(es) / 50.8 cm |
| Depth | 23 inch(es) / 58.42 cm |
| Weight | 22.99 lb(s) / 10.43 kg |
| SHIPPING DIMENSIONS | |
| Width | 33 inch(es) / 83.82 cm |
| Height | 19 inch(es) / 48.26 cm |
| Depth | 23 inch(es) / 58.42 cm |
| Weight | 24.01 lb(s) / 10.89 kg |
| Volume | 9 cu. ft. / 0.25 cu. m. |
| WARRANTY | |
| Warranty | 365 days |
| UPC | |
| UPC# | 024052903997 |
-
$2,969.95
Save $1,240.00
$1,729.95
Ambee 28620S1 3 pc Sectional with Chaise
(Sectionals - Stationary)When it comes to incorporating a relaxed sensibility into your home that's beautifully on trend, this + More
-
Customizable, contemporary comfort. This modular sofa pit sectional changes as your living room needs do. You + More
-
Why sacrifice comfort for style (or style for comfort) when you can have the best of both in this loveseat in + More
-
Casual contemporary style, meet carefree lounging. With this oversized chair, you don’t need to sweat the + More
-
There’s something about this chair that’s so easy to appreciate. Maybe it’s the plush upholstery and soothing + More
-
There’s something about this loveseat that’s so easy to appreciate. Maybe it’s the plush upholstery and + More
-
There’s something about this sofa that’s so easy to appreciate. Maybe it’s the plush upholstery and soothing + More
