Loveseats
-
Erinslane 2520635 Loveseat
(Loveseats - Stationary)There’s something about this loveseat that’s so easy to appreciate. Maybe it’s the plush upholstery and soothing tone, eager to support your quest for total relaxation. Perhaps it's the modern flair of its simple lines, tapered legs and abstract-patterned pillows. Whatever it is that appeals to you, this is a piece you're gonna love.
$489.95
$829.95
Save $340.00
Ask an Expert- Documents
- Product specification
Specifications / Choose an option
| GENERAL | |
|---|---|
| Series Name | Erinslane |
| Motion Type | Stationary |
| Style | Casual |
| Color Group | Grey |
| Manufacturer Color | Dusk |
| Material | Fabric |
| Manufacturer Material |
• Body and One Side Toss Pillows: 100% polyester • Oneside Toss Pillows: 4% linen and 96% polyester |
| Assembly Required | No |
| Console | No |
| Additional Information |
• Corner-blocked frame • Attached back and loose seat cushions • High-quality foam cushions wrapped in poly fiber • Accent pillows included • Pillows with soft polyfill • Polyester upholstery • Tapered accent legs with faux wood finish • Platform foundation system resists sagging 3x better than spring system after 20,000 testing cycles by providing more even support • Smooth platform foundation maintains tight, wrinkle-free look without dips or sags that can occur over time with sinuous spring foundations • Arm height: 26" • Top of cushion to top of back: 18" • Leg height: 4.5" • 22" Toss Pillow |
| SEAT DIMENSIONS | |
| Seat Width | 46 inch(es) / 116.84 cm |
| Seat Height | 22 inch(es) / 55.88 cm |
| Seat Depth | 22 inch(es) / 55.88 cm |
| DIMENSIONS | |
| Width | 61 inch(es) / 154.94 cm |
| Height | 39 inch(es) / 99.06 cm |
| Depth | 38 inch(es) / 96.52 cm |
| Weight | 103.99 lb(s) / 47.17 kg |
| SHIPPING DIMENSIONS | |
| Width | 61 inch(es) / 154.94 cm |
| Height | 39 inch(es) / 99.06 cm |
| Depth | 38 inch(es) / 96.52 cm |
| Weight | 110.01 lb(s) / 49.9 kg |
| Volume | 46 cu. ft. / 1.30 cu. m. |
| WARRANTY | |
| Warranty | 365 days |
| UPC | |
| UPC# | 024052904147 |
-
Strike a balance between the indulgent comfort you crave and the contemporary aesthetic you long for. The + More
-
Looking to enhance your home's visual appeal? This oversized chair with ottoman set offers sophisticated + More
-
Why sacrifice comfort for style (or style for comfort) when you can have the best of both in this rocker + More
-
There’s something about the Erinslane ottoman that’s so easy to appreciate. Maybe it’s the plush upholstery + More
-
There’s something about the Erinslane ottoman that’s so easy to appreciate. Maybe it’s the plush upholstery + More
-
There’s something about this chair that’s so easy to appreciate. Maybe it’s the plush upholstery and soothing + More
-
There’s something about this sofa that’s so easy to appreciate. Maybe it’s the plush upholstery and soothing + More
