Adjustable Bases
-
Head Up Only Foundation M5X142 King Adjustable Head Base
(Adjustable Bases - King)Take sleep to a whole new level with this power base with adjustable head. With the touch of a button, smoothly raise your upper body to relieve pressure points, sit up in bed or sleep in a partially inclined position (helpful for people who snore or experience acid reflux). Convenient USB charging in the remote control keeps you connected.
$629.95
$1,079.95
Save $450.00

Specifications / Choose an option
| GENERAL | |
|---|---|
| Series Name | Head Up Only Foundation |
| Size | King |
| Remote Control | Wired |
| Assembly Required | Yes |
| Additional Information |
• Head adjustable • Wired remote control with USB charging port • 3-year non-prorated warranty • Compatible with all memory foam, wrapped coil and hybrid mattresses • State recycling fee may apply • Note: Purchasing mattress and foundation from two different brands may void warranty; check warranty for details |
| DIMENSIONS | |
| Width | 75 inch(es) / 190.5 cm |
| Height | 15.5 inch(es) / 39.37 cm |
| Depth | 79 inch(es) / 200.66 cm |
| Weight | 141.01 lb(s) / 63.96 kg |
| SHIPPING DIMENSIONS | |
| Width | 76.5 inch(es) / 194.31 cm |
| Height | 6.25 inch(es) / 15.88 cm |
| Depth | 41.75 inch(es) / 106.05 cm |
| Weight | 155.01 lb(s) / 70.31 kg |
| Volume | 11.55 cu. ft. / 0.33 cu. m. |
| UPC | |
| UPC# | 24052924930 |
