Beds
-
Fortlorn PCB386B2 Queen Panel Bed
(Beds - Queen)Grace your restful retreat with an added dose of refinement. This queen panel bed showcases a stunning rich brown wood tone, while the rounded frame softens its silhouette to elevate the look. And it seamlessly incorporates forward-thinking function, with an LED backlight in the headboard that can be easily accessed from both sides of the bed. It’s curated, contemporary and utterly chic.
$369.95
$629.95
Save $260.00
Ask an Expert- Documents
- Product specification
Specifications / Choose an option
| GENERAL | |
|---|---|
| Series Name | Fortlorn |
| Size | Queen |
| Bed Type | Panel |
| Style | Contemporary |
| Color | Walnut Brown |
| Upholstered | No |
| Storage Bed | No |
| Assembly Required | Yes |
| Additional Information |
• Includes panel headboard, footboard, rails and roll slats • Made with MDF substrates and decorative paper laminate • Replicated walnut wood grain with high-low contrast for a rich brown wood tone • LED backlight feature with 3-way dimmer switch; operates from both sides of the bed • Power cord included; UL Listed • Bed does not require additional foundation/box spring; accommodates most zero clearance adjustable bases • Mattress available, sold separately |
| DIMENSIONS | |
| Width | 63 inch(es) / 160.02 cm |
| Height | 54 inch(es) / 137.16 cm |
| Depth | 87 inch(es) / 220.98 cm |
| Weight | 135.01 lb(s) / 61.24 kg |
| SHIPPING DIMENSIONS | |
| Weight | 150 lb(s) / 68.04 kg |
| Volume | 14.25 cu. ft. / 0.40 cu. m. |
-
Grace your restful retreat with an added dose of refinement. This dresser showcases a stunning rich brown + More
-
Grace your restful retreat with an added dose of refinement. This chest of drawers showcases a stunning rich + More
-
Grace your restful retreat with an added dose of refinement. This nightstand showcases a stunning rich brown + More
-
Grace your restful retreat with an added dose of refinement. This dresser with mirror showcases a stunning + More
-
Grace your restful retreat with an added dose of refinement. This king panel bed showcases a stunning rich + More
-
Grace your restful retreat with an added dose of refinement. This California king panel bed showcases a + More
-
This bedroom mirror is made with solid wood. Pairs with other items in the series to make a dresser and + More
