Beds
-
Fortlorn PCB386B4 King Panel Bed
(Beds - King)Grace your restful retreat with an added dose of refinement. This king panel bed showcases a stunning rich brown wood tone, while the rounded frame softens its silhouette to elevate the look. And it seamlessly incorporates forward-thinking function, with an LED backlight in the headboard that can be easily accessed from both sides of the bed. It’s curated, contemporary and utterly chic.
$509.95
$869.95
Save $360.00

Specifications / Choose an option
| GENERAL | |
|---|---|
| Series Name | Fortlorn |
| Size | King |
| Bed Type | Panel |
| Style | Contemporary |
| Color | Walnut Brown |
| Upholstered | No |
| Storage Bed | No |
| Assembly Required | Yes |
| Additional Information |
• Includes panel headboard, footboard, rails and roll slats • Made with MDF substrates and decorative paper laminate • Replicated walnut wood grain with high-low contrast for a rich brown wood tone • LED backlight feature with 3-way dimmer switch; operates from both sides of the bed • Power cord included; UL Listed • Bed does not require additional foundation/box spring; accommodates most zero clearance adjustable bases • Mattress available, sold separately |
| DIMENSIONS | |
| Width | 79 inch(es) / 200.66 cm |
| Height | 54 inch(es) / 137.16 cm |
| Depth | 87 inch(es) / 220.98 cm |
| Weight | 158.01 lb(s) / 71.67 kg |
| SHIPPING DIMENSIONS | |
| Weight | 176 lb(s) / 79.83 kg |
| Volume | 15.92 cu. ft. / 0.45 cu. m. |
-
Grace your restful retreat with an added dose of refinement. This dresser showcases a stunning rich brown + More
-
Grace your restful retreat with an added dose of refinement. This chest of drawers showcases a stunning rich + More
-
Grace your restful retreat with an added dose of refinement. This nightstand showcases a stunning rich brown + More
-
Grace your restful retreat with an added dose of refinement. This dresser with mirror showcases a stunning + More
-
Grace your restful retreat with an added dose of refinement. This queen panel bed showcases a stunning rich + More
-
Grace your restful retreat with an added dose of refinement. This California king panel bed showcases a + More
