Accent Chairs
-
Wychworth A3000745 Accent Chair
(Accent Chairs - Stationary)This accent chair is an easygoing beauty. Its sleek rocking chair profile with solid wood legs is perfect for living rooms, nurseries or any space where you want to relax and unwind. And with easy-to-clean Next-Gen Nuvella™ fabric, upkeep is a breeze.
$319.95
$539.95
Save $220.00

Specifications / Choose an option
| GENERAL | |
|---|---|
| Series Name | Wychworth |
| Type | Stationary |
| Style | Casual |
| Color Group | Grey |
| Manufacturer Color | Grey/Natural |
| Material | Fabric |
| Manufacturer Material | 100% polyester |
| Assembly Required | No |
| Additional Information |
• Polyester upholstery • Attached back and seat cushions • Wood legs with natural finish • Next-Gen Nuvella is a performance fabric that is soft, easy to clean, stain-resistant and durable • Clean fabric with mild soap and water, let air dry; for stubborn stains, use a solution of 4 oz. bleach to 28 oz. water |
| DIMENSIONS | |
| Width | 23.63 inch(es) / 60.02 cm |
| Height | 33.81 inch(es) / 85.88 cm |
| Depth | 32.75 inch(es) / 83.19 cm |
| Weight | 50.6 lb(s) / 22.95 kg |
| SHIPPING DIMENSIONS | |
| Width | 35.04 inch(es) / 89 cm |
| Height | 16.93 inch(es) / 43 cm |
| Depth | 26.77 inch(es) / 68 cm |
| Weight | 61.6 lb(s) / 27.94 kg |
| Volume | 9.19 cu. ft. / 0.26 cu. m. |
| UPC | |
| UPC# | 24052942873 |
-
Discover lasting luxury with this sectional sofa. You'll experience the perfect blend of comfort and stylish + More
-
$2,519.95
Save $1,050.00
$1,469.95
Fyne-Dyme 3660218 Power Reclining Loveseat with Console and Adjustable Headrest
(Loveseats - Power Recline)This power reclining loveseat goes beyond basic comfort. It upgrades the everyday, turning your living room + More
-
This entertainment center is sure to win your heart with its daring designer take on modern rustic. Its + More
