Loveseats
-
Brogliano PC7290735 Loveseat
(Loveseats - Stationary)Effortlessly stylish, indulgently comfortable. This loveseat encourages everyday relaxation with invitingly plush, extra-spacious cushions. It embodies affordable luxury, pairing the sleek appeal of top grain leather in the seating area with expertly matched faux leather on the sides and back. Suiting spaces from casual to contemporary, the loveseat's universal appeal makes staging your space nearly effortless.
$1,119.95
$1,919.95
Save $800.00

Specifications / Choose an option
| GENERAL | |
|---|---|
| Series Name | Brogliano |
| Motion Type | Stationary |
| Style | Contemporary |
| Color Group | Brown |
| Manufacturer Color | Canyon |
| Material | Leather Match |
| Manufacturer Material |
• Body: 26% polyester and 74% PVC • Body: 100% leather |
| Assembly Required | No |
| Console | No |
| Additional Information |
• Corner-blocked frame • Loose seat and attached back cushions • High-resiliency foam cushions wrapped in poly fiber • 100% top grain leather covers inside areas such as the back, seat and arm cushions; skillfully matched faux leather covers the remaining areas • Due to its natural origin, real leather can show individual characteristics such as healed scars, growth marks, grain variation and shade variation • Natural variations make each hide unique and do not detract from the wearing qualities of leather • Non-skid, low-profile accent legs with faux wood finish • Platform foundation system resists sagging 3x better than spring system after 20,000 testing cycles by providing more even support • Smooth platform foundation maintains tight, wrinkle-free look without dips or sags that can occur over time with sinuous spring foundations |
| SEAT DIMENSIONS | |
| Seat Width | 48 inch(es) / 121.92 cm |
| Seat Height | 21 inch(es) / 53.34 cm |
| Seat Depth | 26 inch(es) / 66.04 cm |
| DIMENSIONS | |
| Width | 70 inch(es) / 177.8 cm |
| Height | 40 inch(es) / 101.6 cm |
| Depth | 44 inch(es) / 111.76 cm |
| Weight | 147 lb(s) / 66.68 kg |
| SHIPPING DIMENSIONS | |
| Width | 70 inch(es) / 177.8 cm |
| Height | 38 inch(es) / 96.52 cm |
| Depth | 44 inch(es) / 111.76 cm |
| Weight | 159 lb(s) / 72.12 kg |
| Volume | 57 cu. ft. / 1.61 cu. m. |
| WARRANTY | |
| Warranty | 365 days |
| UPC | |
| UPC# | 24052940565 |
-
$4,349.95
Save $1,820.00
$2,529.95
DeepWakes PCU62607S22 3 pc Reclining Sofa Chaise
(Sofas - Reclining)Live and lounge luxuriously. This power reclining sofa chaise brings an ultra-stylish flair to your home’s + More
-
This seating package feels every bit as good as it looks. Ultra-soft upholstery enhances your comfort, making + More
-
This ottoman is a seat for your feet that feels as good as it looks. Ultra-soft upholstery enhances your + More
-
$789.95
Save $330.00
$459.95
Upshur A3000003 Swivel Glider Accent Chair
(Accent Chairs - Swivel Glider)Take a turn for the better with this upscale swivel glider accent chair. Upholstered in a richly woven taupe + More
-
For fans of urban industrial design, this 3-piece entertainment center clearly steals the show. Its blend of + More
-
Effortlessly stylish, indulgently comfortable. This ottoman encourages everyday relaxation with an invitingly + More
-
Effortlessly stylish, indulgently comfortable. This oversized chair encourages everyday relaxation with + More
-
Effortlessly stylish, indulgently comfortable. This sofa encourages everyday relaxation with invitingly + More
