Recliners
-
Mixed Motion PC8350513 Power Recliner with Adjustable Headrest
(Recliners - Power)Relaxed and inviting, this power recliner is designed for serious lounging. Its deep, plush seats, along with adjustable headrests and zero-gravity reclining, help you settle in just the way you like. Plus, the soothing gray upholstery combo goes with anything and everything. With its roomy scale and tech-forward comfort, this recliner is made for movie nights and laid-back weekends at home.
$809.95
$1,389.95
Save $580.00

Specifications / Choose an option
| GENERAL | |
|---|---|
| Series Name | Mixed Motion |
| Motion Type | Power |
| Style | Contemporary |
| Color Group | Grey |
| Manufacturer Color | Shadow |
| Material | Fabric |
| Additional Information |
• One-touch power reclining with adjustable positions and Easy View adjustable headrest • Zero-draw USB-A and USB-C charging only consumes power when in use • Fully reclines for optimum comfort thanks to a zero-gravity mechanism • Attached cushions • High-quality foam cushions wrapped in poly fiber • Faux leather and polyester upholstery • Armrests with hidden storage • Power cord included; UL Listed • Arm height: 28" • Fully reclined length: 68" • Distance between recliner and wall: 2" • Footrest height: 24" • Minimum width of doorway for delivery: 32" |
| COMPONENTS | |
| Arm | Other |
| Flared | No |
| 'T' Cushions | No |
| SEAT DIMENSIONS | |
| Seat Width | 23 inch(es) / 58.42 cm |
| Seat Height | 21 inch(es) / 53.34 cm |
| Seat Depth | 24 inch(es) / 60.96 cm |
| DIMENSIONS | |
| Width | 40 inch(es) / 101.6 cm |
| Height | 41 inch(es) / 104.14 cm |
| Depth | 43 inch(es) / 109.22 cm |
| Weight | 138.01 lb(s) / 62.6 kg |
| SHIPPING DIMENSIONS | |
| Weight | 144.01 lb(s) / 65.32 kg |
| UPC | |
| UPC# | 024052974294 |
-
$2,449.95
Save $1,020.00
$1,429.95
Mahoney 31004S4 2 pc Sleeper Sectional with Chaise
(Sleepers - Sectionals)Reliable comfort, reimagined. Suitable for a variety of spaces, this sleeper sectional with chaise invites + More
-
$2,949.95
Save $1,230.00
$1,719.95
Acklen Place 93605S7 3 pc Power Reclining Sectional
(Sectionals - Power Recline)Enjoy the endless adaptability of this power reclining sectional. Whether you’re hosting guests, setting up + More
-
$5,299.95
Save $2,210.00
$3,089.95
5Z - Pittson PCU12600S3 3 pc Power Sectional Reclining Sofa
(Sofas - Power Recline)Isn’t it time to discover a whole new level of relaxation? This power reclining sectional sofa is a divine + More
-
$2,799.95
Save $1,170.00
$1,629.95
Next-Gen DuraPella 5930118 Power Reclining Loveseat with Console and Adjustable Headrest
(Loveseats - Power Recline)It’s time to rethink the way you relax—and time to experience the joys of this power reclining loveseat. + More
-
Wrapped in luxuriously soft jumbo corduroy, this oversized chaise takes cozy and inviting to a higher level. + More
-
Laid-back luxury meets neutral practicality in this ottoman. Taking its cues from contemporary design, the + More
-
Indulge in the luxurious comfort and effortless style of this swivel accent chair. Its fine boucle upholstery + More
-
$2,249.95
Save $940.00
$1,309.95
Wynnlow W440W5 4 pc Entertainment Center with Electric Fireplace
(Entertainment Centers)This entertainment center with fireplace insert is sure to win your heart with its daring designer take on + More
