Recliners
-
Stoneland 3990425 Rocker Recliner
(Recliners - Manual)For those who love the cool look of leather but long for the warm feel of fabric, this rocker recliner delivers both with ease. Its high-performance padded faux leather is remarkably durable and easy to clean, making it just the thing for family spaces. Channel-stitched back cushions provide indulgent lumbar support for maximum comfort—not to mention fashion-forward flair.
$629.95
$1,079.95
Save $450.00
Ask an Expert- Documents
- Assembly Guide
- Product specification
Specifications / Choose an option
| GENERAL | |
|---|---|
| Series Name | Stoneland |
| Motion Type | Manual |
| Style | Contemporary |
| Color Group | Brown |
| Manufacturer Color | Chocolate |
| Material | Leather Look |
| Manufacturer Material | 97% polyester and 3% polyurethane |
| Features | Rocker |
| Additional Information |
• Corner-blocked frame with metal reinforced seat • Pull tab reclining motion • Gentle rocking motion • Attached cushions • High-quality foam cushions wrapped in poly fiber • Faux leather upholstery • Arm height: 25.75" • Distance between arms: 18" • Distance between recliner and wall: 12" • Fully reclined height: 29.5" • Reclined footrest height: 23.5" • Fully reclined length: 68" |
| COMPONENTS | |
| Arm | Pillow arms |
| Flared | No |
| 'T' Cushions | No |
| SEAT DIMENSIONS | |
| Seat Width | 18 inch(es) / 45.72 cm |
| Seat Height | 21 inch(es) / 53.34 cm |
| Seat Depth | 22.5 inch(es) / 57.15 cm |
| DIMENSIONS | |
| Width | 43 inch(es) / 109.22 cm |
| Height | 42 inch(es) / 106.68 cm |
| Depth | 41 inch(es) / 104.14 cm |
| Weight | 110.01 lb(s) / 49.9 kg |
| SHIPPING DIMENSIONS | |
| Width | 44 inch(es) / 111.76 cm |
| Height | 35 inch(es) / 88.9 cm |
| Depth | 33 inch(es) / 83.82 cm |
| Weight | 123 lb(s) / 55.79 kg |
| Volume | 28.5 cu. ft. / 0.81 cu. m. |
| WARRANTY | |
| Warranty | 365 days |
| UPC | |
| UPC# | 024052558944 |
-
Whether your inspiration is contemporary or classic, this queen sofa sleeper's good looks and affordable + More
-
Looking cool and contemporary is great. But when it comes down to it, you’re all about low-maintenance + More
-
Everyone can have the best seat in the house with this sofa. Its nailhead trim puts the finishing touches on + More
-
$2,139.95
Save $890.00
$1,249.95
Modmax 92102S13 3 pc Sectional with Audio Console
(Loveseats - Stationary)Looking cool and contemporary is great. But when it comes down to it, you’re all about low-maintenance + More
-
This oversized chair feels every bit as good as it looks. Ultra-soft upholstery enhances your comfort, making + More
-
Fresh yet classic. That’s the beauty of this ottoman. Dressy and also soft to the touch, its organic + More
-
This accent chair is an ultra-contemporary addition to your seating area. Warm espresso-hued wood and neutral + More
-
Entertain a rugged yet refined sense of style with this entertainment center. Its rustic finish and + More
-
For those who love the cool look of leather but long for the warm feel of fabric, this power rocker recliner + More
-
For those who love the cool look of leather but long for the warm feel of fabric, this power reclining sofa + More
-
For those who love the cool look of leather but long for the warm feel of fabric, this reclining sofa + More
-
$1,869.95
Save $780.00
$1,089.95
Stoneland 3990496 Double Reclining Power Loveseat with Console
(Loveseats - Power Recline)For those who love the cool look of leather but long for the warm feel of fabric, this power reclining + More
-
$1,519.95
Save $630.00
$889.95
Stoneland 3990494 Double Reclining Loveseat with Console
(Loveseats - Reclining)For those who love the cool look of leather but long for the warm feel of fabric, this reclining loveseat + More
