Sofas
-
Stoneland 3990488 Reclining Sofa
(Sofas - Reclining)For those who love the cool look of leather but long for the warm feel of fabric, this reclining sofa delivers both with ease. Its high-performance padded faux leather is remarkably durable and easy to clean, making it just the thing for family spaces. Channel-stitched back cushions provide indulgent lumbar support for maximum comfort—not to mention fashion-forward flair.
$929.95
$1,599.95
Save $670.00
Ask an Expert- Documents
- Assembly Guide
- Product specification
Specifications / Choose an option
| GENERAL | |
|---|---|
| Series Name | Stoneland |
| Motion Type | Reclining |
| Style | Contemporary |
| Color Group | Brown |
| Manufacturer Color | Chocolate |
| Material | Leather Look |
| Manufacturer Material | 97% polyester and 3% polyurethane |
| Assembly Required | Yes |
| Additional Information |
• Dual-sided recliner; middle seat remains stationary • Corner-blocked frame with metal reinforced seats • Pull tab reclining motion • Attached cushions • High-quality foam cushions wrapped in poly fiber • Faux leather upholstery • Arm height: 26" • Distance between arms: 67" • Distance between recliner and wall: 3" • Footrest height: 19" • Fully reclined length: 68" • Fully reclined height: 29.5" • Reclined footrest height: 23.5" |
| COMPONENTS | |
| Arm | Pillow arms |
| Flared | No |
| 'T' Cushions | No |
| SEAT DIMENSIONS | |
| Seat Width | 65 inch(es) / 165.1 cm |
| Seat Height | 21 inch(es) / 53.34 cm |
| Seat Depth | 22.5 inch(es) / 57.15 cm |
| DIMENSIONS | |
| Width | 90 inch(es) / 228.6 cm |
| Height | 42 inch(es) / 106.68 cm |
| Depth | 41 inch(es) / 104.14 cm |
| Weight | 214.99 lb(s) / 97.52 kg |
| SHIPPING DIMENSIONS | |
| Width | 92 inch(es) / 233.68 cm |
| Height | 33 inch(es) / 83.82 cm |
| Depth | 34 inch(es) / 86.36 cm |
| Weight | 236 lb(s) / 107.05 kg |
| Volume | 60 cu. ft. / 1.70 cu. m. |
| WARRANTY | |
| Warranty | 365 days |
| UPC | |
| UPC# | 024052558968 |
-
Few sofa sleepers demand attention like this one. It's wrapped in a combination of high-quality leather and + More
-
$7,379.95
Save $3,090.00
$4,289.95
Dunleith U71604S9 7 pc Power Reclining Sectional
(Sectionals - Power Recline)Load up on comfort in a cool, clean-lined and contemporary way with this power reclining sectional in + More
-
Wrapped in luxuriously soft jumbo corduroy, this loveseat takes cozy and inviting to a higher level. The + More
-
Merging traditional motifs with a modern hue, this seating package ties your transitional seating area + More
-
$1,579.95
Save $660.00
$919.95
DeepWakes PCU6260713 Power Recliner with Adjustable Headrest
(Recliners - Power)Live and lounge luxuriously. This power recliner brings an ultra-stylish flair to your home’s central hub. + More
-
Modern comfort never looked so good. Accented with jumbo stitching for high-fashion flair, this oversized + More
-
Experience the perfect blend of well-appointed comfort and stylish design with this swivel accent chair. Its + More
-
For those who love the cool look of leather but long for the warm feel of fabric, this rocker recliner + More
-
For those who love the cool look of leather but long for the warm feel of fabric, this power rocker recliner + More
-
For those who love the cool look of leather but long for the warm feel of fabric, this power reclining sofa + More
-
$1,869.95
Save $780.00
$1,089.95
Stoneland 3990496 Double Reclining Power Loveseat with Console
(Loveseats - Power Recline)For those who love the cool look of leather but long for the warm feel of fabric, this power reclining + More
-
$1,519.95
Save $630.00
$889.95
Stoneland 3990494 Double Reclining Loveseat with Console
(Loveseats - Reclining)For those who love the cool look of leather but long for the warm feel of fabric, this reclining loveseat + More
