Loveseats
-
Stoneland 3990596 Double Reclining Power Loveseat with Console
(Loveseats - Power Recline)For those who love the cool look of leather but long for the warm feel of fabric, this power reclining loveseat delivers both with ease. Its high-performance padded faux leather is remarkably durable and easy to clean, making it just the thing for family spaces. When it’s time to relax, the one-touch power control puts the perfect position at your fingertips. Channel-stitched back cushions provide indulgent lumbar support for maximum seating comfort—not to mention fashion-forward flair.
$1,089.95
$1,869.95
Save $780.00
Ask an Expert- Documents
- Assembly Guide
- Product specification
Specifications / Choose an option
| GENERAL | |
|---|---|
| Series Name | Stoneland |
| Motion Type | Power Recline |
| Style | Contemporary |
| Color Group | Brown |
| Manufacturer Color | Fossil |
| Material | Leather Look |
| Manufacturer Material | 97% polyester and 3% polyurethane |
| Reclining Type | Power |
| Assembly Required | Yes |
| Console | Yes |
| Additional Information |
• Dual-sided recliner • Corner-blocked frame with metal reinforced seats • One-touch power control with adjustable positions • Attached cushions • High-quality foam cushions wrapped in poly fiber • Faux leather upholstery • Center console with storage and 2 cup holders • Power cord included; UL Listed • Arm height: 27" • Console opening: 8.75"W x 12.25"D x 3.5"H • Distance between arm and console: 56" • Distance between recliner and wall: 3" • Fully reclined length: 67" • Reclined footrest height: 21.5" • Fully reclined height: 42.5" • Cord length: 168" |
| COMPONENTS | |
| Arm | Pillow arms |
| Flared | No |
| 'T' Cushions | No |
| SEAT DIMENSIONS | |
| Seat Width | 22 inch(es) / 55.88 cm |
| Seat Height | 20.5 inch(es) / 52.07 cm |
| Seat Depth | 22 inch(es) / 55.88 cm |
| DIMENSIONS | |
| Width | 82 inch(es) / 208.28 cm |
| Height | 42 inch(es) / 106.68 cm |
| Depth | 41 inch(es) / 104.14 cm |
| Weight | 227.01 lb(s) / 102.97 kg |
| SHIPPING DIMENSIONS | |
| Width | 82 inch(es) / 208.28 cm |
| Height | 32 inch(es) / 81.28 cm |
| Depth | 33 inch(es) / 83.82 cm |
| Weight | 245 lb(s) / 111.13 kg |
| Volume | 50.3 cu. ft. / 1.42 cu. m. |
| WARRANTY | |
| Warranty | 365 days |
| UPC | |
| UPC# | 024052559255 |
-
$1,999.95
Save $830.00
$1,169.95
Modmax 92102S3 3 pc Sectional with Storage Console
(Sofas - Stationary)Looking cool and contemporary is great. But when it comes down to it, you’re all about low-maintenance + More
-
Small-scale style, tailored to perfection. This seating package echoes retro aesthetics with warm caramel + More
-
Experience modern luxury with this power recliner. The soft-to-the-touch leather and faux leather upholstery + More
-
Flair and function are packed into one small package with this accent ottoman. Faux leather upholstery lends + More
-
This accent chair is an ultra-contemporary addition to your seating area. Warm espresso-hued wood and neutral + More
-
Entertain a rugged yet refined sense of style with this entertainment center. Its warm finish and plank-style + More
-
For those who love the cool look of leather but long for the warm feel of fabric, this power rocker recliner + More
-
For those who love the cool look of leather but long for the warm feel of fabric, this rocker recliner + More
-
For those who love the cool look of leather but long for the warm feel of fabric, this power reclining sofa + More
-
For those who love the cool look of leather but long for the warm feel of fabric, this reclining sofa + More
-
$1,519.95
Save $630.00
$889.95
Stoneland 3990594 Double Reclining Loveseat with Console
(Loveseats - Reclining)For those who love the cool look of leather but long for the warm feel of fabric, this reclining loveseat + More
