Recliners
-
Man Fort 4660425 Rocker Recliner
(Recliners - Manual)Roll out a cool look for your man cave or femme den with this indulgent recliner. Waterfall cushioning on the high back is paired with a double-roll footrest for a high-style aesthetic that cradles you in comfort from head to toe. Tweed-weave neutral upholstery is decadently soft and loaded with texture.
$429.95
$729.95
Save $300.00
Ask an Expert- Documents
- Product specification
Specifications / Choose an option
| GENERAL | |
|---|---|
| Series Name | Man Fort |
| Motion Type | Manual |
| Style | Contemporary |
| Color Group | Beige |
| Manufacturer Color | Dusk |
| Material | Fabric |
| Manufacturer Material | 100% polyester |
| Features | Rocker |
| Additional Information |
• One pull reclining motion • Gentle rocking motion • 43" high back • Corner-blocked frame with metal reinforced seat • Attached cushions • High-quality foam cushions wrapped in poly fiber • Polyester upholstery • Arm height: 24" • Distance between recliner and wall: 12" • Footrest height: 23" • Fully reclined length: 66" |
| COMPONENTS | |
| Arm | Pillow arms |
| Flared | No |
| 'T' Cushions | Yes |
| SEAT DIMENSIONS | |
| Seat Width | 17 inch(es) / 43.18 cm |
| Seat Height | 20 inch(es) / 50.8 cm |
| Seat Depth | 22 inch(es) / 55.88 cm |
| DIMENSIONS | |
| Width | 33 inch(es) / 83.82 cm |
| Height | 43 inch(es) / 109.22 cm |
| Depth | 42 inch(es) / 106.68 cm |
| Weight | 89 lb(s) / 40.37 kg |
| SHIPPING DIMENSIONS | |
| Width | 40 inch(es) / 101.6 cm |
| Height | 32 inch(es) / 81.28 cm |
| Depth | 34 inch(es) / 86.36 cm |
| Weight | 92.99 lb(s) / 42.18 kg |
| Volume | 20.8 cu. ft. / 0.59 cu. m. |
| WARRANTY | |
| Warranty | 365 days |
| UPC | |
| UPC# | 024052558845 |
-
Inspired by the past but rooted firmly in the present, this queen sofa sleeper complements your transitional + More
-
$2,589.95
Save $1,080.00
$1,509.95
Brogan Bay 52705S2 3 pc Sectional with Cuddler
(Sectionals - Stationary)Whether you’re the host with the most or searching for seating with space for the whole family, this + More
-
$2,879.95
Save $1,210.00
$1,669.95
Next-Gen Durapella 5930247 2 Seat Power Reclining Sofa Adjustable Headrest
(Sofas - Power Recline)It’s time to rethink the way you relax—and time to experience the joys of this power reclining sofa. Taking a + More
-
Looking cool and contemporary is great. But when it comes down to it, you’re all about low-maintenance + More
-
Whether your inspiration is contemporary or classic, this chair's good looks and affordable luxury are hard + More
-
Whether you're relaxing solo or lounging with friends and family, this oversized accent ottoman offers plenty + More
-
Down with uptown style. This swivel accent chair goes to town with a high-design aesthetic that's temptingly + More
-
Roll out a cool look for your man cave or femme den with this indulgent recliner. Waterfall cushioning on the + More
