Recliners
-
Navi 9400225 Rocker Recliner
(Recliners - Manual)If you love the cool look of leather but long for the warm feel of fabric, you can take comfort in this rocker recliner. Wrapped in a fabulous faux leather with a weathered hue and hint of pebbly texture to resemble the real deal, this decidedly modern recliner proves less is more. Elements include angled side profiling and track armrests wrapped with a layer of pillowy softness for that little something extra. Prominent jumbo stitching and clean-lined divided back styling lend fashion-forward flair.
$469.95
$799.95
Save $330.00
Ask an Expert- Documents
- Product specification
Specifications / Choose an option
| GENERAL | |
|---|---|
| Series Name | Navi |
| Motion Type | Manual |
| Style | Contemporary |
| Color Group | Brown |
| Manufacturer Color | Smoke |
| Material | Leather Look |
| Manufacturer Material | 97% polyester and 3% polyurethane |
| Features | Rocker |
| Additional Information |
• One-pull reclining motion • Gentle rocking motion • Corner-blocked frame with metal reinforced seat • Attached cushions • High-quality foam cushions wrapped in poly fiber • Faux leather upholstery • Arm height: 25" • Distance between recliner and wall: 3" • Footrest height: 21" • Fully reclined length: 66" |
| COMPONENTS | |
| Arm | Pillow arms |
| Flared | No |
| 'T' Cushions | No |
| SEAT DIMENSIONS | |
| Seat Width | 24 inch(es) / 60.96 cm |
| Seat Height | 22 inch(es) / 55.88 cm |
| Seat Depth | 21 inch(es) / 53.34 cm |
| DIMENSIONS | |
| Width | 39 inch(es) / 99.06 cm |
| Height | 42 inch(es) / 106.68 cm |
| Depth | 41 inch(es) / 104.14 cm |
| Weight | 98 lb(s) / 44.45 kg |
| SHIPPING DIMENSIONS | |
| Width | 40 inch(es) / 101.6 cm |
| Height | 34 inch(es) / 86.36 cm |
| Depth | 33 inch(es) / 83.82 cm |
| Weight | 111.99 lb(s) / 50.8 kg |
| Volume | 26.2 cu. ft. / 0.74 cu. m. |
| WARRANTY | |
| Warranty | 365 days |
| UPC | |
| UPC# | 024052676136 |
-
Everyone can have the best rest in the house with this queen sofa sleeper. Its nailhead trim puts the + More
-
$3,149.95
Save $1,310.00
$1,839.95
Top Tier 92705S12 4 pc Reclining Sectional with Chaise
(Sectionals - Reclining)Experience unparalleled comfort with this reclining sectional with chaise. It’s a stylish and invitingly soft + More
-
$3,579.95
Save $1,490.00
$2,089.95
Next-Gen DuraPella 2200315 Power Reclining Sofa with Adjustable Headrest
(Sofas - Power Recline)This sleek, ultra-modern power reclining sofa with drop-down table has it all. With designer style and + More
-
Everyone can have the best seat in the house with this loveseat. Its nailhead trim puts the finishing touches + More
-
Effortlessly stylish, indulgently comfortable. This oversized chair encourages everyday relaxation with + More
-
Catering to your contemporary lifestyle, this ottoman is a handsome marriage of masculine and feminine + More
-
$789.95
Save $330.00
$459.95
Upshur A3000003 Swivel Glider Accent Chair
(Accent Chairs - Swivel Glider)Take a turn for the better with this upscale swivel glider accent chair. Upholstered in a richly woven taupe + More
-
$1,299.95
Save $540.00
$759.95
Trinell EW0446W11 3 pc Entertainment Center with Electric Fireplace
(Entertainment Centers)Entertain a rugged yet refined sense of style with this entertainment center. Its rustic finish and + More
-
If you love the cool look of leather but long for the warm feel of fabric, you can take comfort in this + More
-
If you love the cool look of leather but long for the warm feel of fabric, you can take comfort in this sofa. + More
-
If you love the cool look of leather but long for the warm feel of fabric, you can take comfort in this queen + More
