Ottomans
-
O'Phannon 2940211 Ottoman With Storage
(Ottomans - Storage Ottomans)Complete your at-home retreat with this casually chic ottoman. The luxe herringbone chenille upholstery is indulgently plush to the touch. A flip top conceals additional storage space. With its clean-lined construction, this ottoman seamlessly pairs with contemporary aesthetics.
$349.95
$589.95
Save $240.00
Ask an Expert- Documents
- Product specification
Specifications / Choose an option
| GENERAL | |
|---|---|
| Series Name | O'Phannon |
| Style | Contemporary |
| Color Group | Grey |
| Manufacturer Color | Putty |
| Material | Fabric |
| Manufacturer Material | 100% polyester |
| Storage | Yes |
| Additional Information |
• Corner-blocked frame • Storage under cushioned, removable top • Built-in tabletop/cup holders on reverse side of removable cushion • High-quality foam cushions wrapped in poly fiber • Polyester upholstery • Ottoman opening: 37"W x 37"D x 21"H • Leg height: 1.25" |
| DIMENSIONS | |
| Width | 37 inch(es) / 93.98 cm |
| Height | 21 inch(es) / 53.34 cm |
| Depth | 37 inch(es) / 93.98 cm |
| Weight | 73 lb(s) / 33.11 kg |
| SHIPPING DIMENSIONS | |
| Width | 37 inch(es) / 93.98 cm |
| Height | 20 inch(es) / 50.8 cm |
| Depth | 37 inch(es) / 93.98 cm |
| Weight | 75.99 lb(s) / 34.47 kg |
| Volume | 14 cu. ft. / 0.40 cu. m. |
| WARRANTY | |
| Warranty | 365 days |
| UPC | |
| UPC# | 024052834680 |
-
$4,079.95
Save $1,700.00
$2,379.95
Center Line U63404S5 3 pc Power Reclining Sectional
(Sectionals - Power Recline)For those seeking to curate a living room retreat that offers superior comfort and a contemporary aesthetic, + More
-
Wrapped in luxuriously soft jumbo corduroy, this sofa takes cozy and inviting to a higher level. The + More
-
$3,509.95
Save $1,460.00
$2,049.95
Next-Gen DuraPella 2200418 Power Reclining Loveseat with Console and Adjustable Headrest
(Loveseats - Power Recline)This sleek, ultra-modern power reclining loveseat with console has it all. With designer style and + More
-
Relaxation meets refinement in this accent chair. With an ultra-soft fabric in a crisp, light neutral, it + More
-
$1,479.95
Save $610.00
$869.95
Wynnlow EW0440W8 4 pc Entertainment Center with Electric Fireplace
(Entertainment Centers)This entertainment center with fireplace insert is sure to win your heart with its daring designer take on + More
-
$2,279.95
Save $950.00
$1,329.95
O'Phannon 29402S1 2 pc Sectional with Chaise
(Sectionals - Stationary)Complete your at-home retreat with this casually chic sectional with chaise. The luxe herringbone chenille + More
-
$2,279.95
Save $950.00
$1,329.95
O'Phannon 29402S2 2 pc Sectional with Chaise
(Sectionals - Stationary)Complete your at-home retreat with this casually chic sectional with chaise. Herringbone chenille upholstery + More
