Recliners
-
Hunsaker Recliner- Faux Leather Black
(Recliners - Manual)The Hunsaker Recliner by Malouf Weekender features a versatile, multi-use manual reclining chair, a finished in faux leather upholstery, solid pine frame for sturdy durability, and a soft and supportive seat and back cushions. Easy assembly with all hardware included. Conveniently ships in one box.
Specifications / Choose an option
| GENERAL | |
|---|---|
| Series Name | Hunsaker |
| Motion Type | Power |
| Color Group | Black |
| Manufacturer Color | Black |
| Material | Leather Look |
| Manufacturer Material | Faux Leather |
| Additional Information |
• Versatile, multi-use manual reclining chair • Finished in faux leather upholstery • Solid pine frame for sturdy durability • Soft and supportive seat and back cushions • Easy assembly with all hardware included • Conveniently ships in one box |
| DIMENSIONS | |
| Width | 26 inch(es) / 66.04 cm |
| Height | 30 inch(es) / 76.2 cm |
| Depth | 22.45 inch(es) / 57.02 cm |
| Weight | 63.01 lb(s) / 28.58 kg |
| SHIPPING DIMENSIONS | |
| Width | 26 inch(es) / 66.04 cm |
| Height | 30 inch(es) / 76.2 cm |
| Depth | 22.45 inch(es) / 57.02 cm |
| Weight | 63.01 lb(s) / 28.58 kg |
| WARRANTY | |
| Warranty | Backed by 1-year limited warranty |
| UPC | |
| UPC# | 195425084695 |

