Sofas
-
Atwood Sofa- Faux Caramel Brown
(Sofas - Stationary)The Atwood Sofa by Malouf Weekender features a transitional style with curved arm, finished in upholstered fabric or faux leather, a sturdy wood frame and legs, and a removable cushions with thick memory foam and zippered covers. Easy assembly with all hardware included. Conveniently ships in a single box
Specifications / Choose an option
| GENERAL | |
|---|---|
| Series Name | Atwood |
| Motion Type | Stationary |
| Style | Transitional |
| Color Group | Brown |
| Manufacturer Color | Caramel Brown |
| Material | Leather Look |
| Manufacturer Material | Faux Leather |
| Additional Information |
• Curved arm • Finished in upholstered fabric or faux leather • Sturdy wood frame and legs • Removable cushions with thick memory foam and zippered covers • Easy assembly with all hardware included • Conveniently ships in a single box |
| COMPONENTS | |
| Arm | Tapered arms |
| 'T' Cushions | No |
| DIMENSIONS | |
| Width | 62.8 inch(es) / 159.51 cm |
| Height | 16.45 inch(es) / 41.78 cm |
| Depth | 29.56 inch(es) / 75.08 cm |
| Weight | 85.98 lb(s) / 39 kg |
| SHIPPING DIMENSIONS | |
| Width | 62.8 inch(es) / 159.51 cm |
| Height | 16.45 inch(es) / 41.78 cm |
| Depth | 29.56 inch(es) / 75.08 cm |
| Weight | 85.98 lb(s) / 39 kg |
| WARRANTY | |
| Warranty | Backed by 1-year limited warranty |
| UPC | |
| UPC# | 195425098210 |
-
The Thatcher Loveseat from Weekender will make a great addition to your living room. It features tapered + More
-
The Hunsaker Recliner by Malouf Weekender features a versatile, multi-use manual reclining chair, a finished + More
-
The Webster Barrel Chair by Malouf Weekender features a transitional style barrel chair, a diamond tufting on + More
