Sectionals
-
Brogan Bay 52705S1 3 pc Sectional with Cuddler
(Sectionals - Stationary)Whether you’re the host with the most or you want seating with space for the whole family, this sectional with cuddler gives everyone room to sprawl out in style. Its contemporary silhouette expertly blends an on-trend aesthetic and everyday comfort. And the neutral hue pairs effortlessly with your existing decor.
$1,509.95
$2,589.95
Save $1,080.00
Ask an Expert- Documents
- Product specification
Specifications / Choose an option
| GENERAL | |
|---|---|
| Series Name | Brogan Bay |
| Motion Type | Stationary |
| Style | Contemporary |
| Color Group | Beige |
| Manufacturer Color | Cork |
| Material | Fabric |
| Manufacturer Material |
• Body and One Side Toss Pillows: 100% polyester • Oneside Toss Pillows: 13% acrylic and 87% polyester |
| Assembly Required | No |
| Additional Information |
• Includes 3 pieces: left-arm facing sofa with corner wedge, armless loveseat and right-arm facing cuddler • Corner-blocked frame • Loose seat and attached back cushions • High-quality foam cushions wrapped in poly fiber • Accent pillows included • Pillows with soft polyfill • Polyester upholstery • Exposed feet with faux wood finish • Platform foundation system resists sagging 3x better than spring system after 20,000 testing cycles by providing more even support • Smooth platform foundation maintains tight, wrinkle-free look without dips or sags that can occur over time with sinuous spring foundations |
| DIMENSIONS | |
| Width | 97 inch(es) / 246.38 cm |
| Height | 39 inch(es) / 99.06 cm |
| Depth | 149 inch(es) / 378.46 cm |
| Weight | 303 lb(s) / 137.44 kg |
| SHIPPING DIMENSIONS | |
| Weight | 317 lb(s) / 143.79 kg |
| Volume | 166.41 cu. ft. / 4.71 cu. m. |
-
Whether your inspiration is contemporary or classic, the Santorine queen sofa sleeper's good looks and + More
-
$2,879.95
Save $1,210.00
$1,669.95
Next-Gen Durapella 5930247 2 Seat Power Reclining Sofa Adjustable Headrest
(Sofas - Power Recline)It’s time to rethink the way you relax—and time to experience the joys of this power reclining sofa. Taking a + More
-
$2,799.95
Save $1,170.00
$1,629.95
Next-Gen DuraPella 5930218 Power Reclining Loveseat with Console and Adjustable Headrest
(Loveseats - Power Recline)It’s time to rethink the way you relax—and time to experience the joys of this power reclining loveseat. + More
-
Clean-lined, contemporary style. Relaxed, homey comfort. This swivel chair has it all. Lightweight sand-hued + More
-
$2,379.95
Save $990.00
$1,389.95
Next-Gen Durapella 5930213 Power Recliner with Adjustable Headrest
(Recliners - Power)It’s time to rethink the way you relax—and time to experience the joys of this power recliner. Taking a + More
-
This ottoman is a seat for your feet that feels as good as it looks. Ultra-soft upholstery enhances your + More
-
Whether you're relaxing solo or lounging with friends and family, this oversized accent ottoman offers plenty + More
-
$2,589.95
Save $1,080.00
$1,509.95
Brogan Bay 52705S2 3 pc Sectional with Cuddler
(Sectionals - Stationary)Whether you’re the host with the most or searching for seating with space for the whole family, this + More
