Recliners
-
Tip-Off 6930582 Power Recliner with Adjustable Headrest
(Recliners - Power)Big, bold comfort. Game time and movie nights meet their match with this power recliner. Made for ultimate indulgence, an extra-deep seat encourages you to sit back and bliss out. Customize the recliner and headrest to find your ideal viewing position with effortless one-touch controls. And with plush upholstery in a trendy hue, you won’t need to sacrifice style for cozy seating.
$869.95
$1,489.95
Save $620.00
Ask an Expert- Documents
- Product specification
Specifications / Choose an option
| GENERAL | |
|---|---|
| Series Name | Tip-Off |
| Motion Type | Power |
| Style | Traditional |
| Color Group | Beige |
| Manufacturer Color | Wheat |
| Material | Fabric |
| Manufacturer Material | 100% polyester |
| Additional Information |
• One-touch power control with adjustable positions, Easy View™ adjustable headrest and zero-draw USB port • Zero-draw technology only consumes power when the USB receptacle is in use • Zero-gravity mechanism allows optimum reclining comfort with infinite reclining positions at the touch of a button • Corner-blocked frame with metal reinforced seat • Attached cushions • High-quality foam cushions wrapped in poly fiber • Polyester upholstery • Zero wall recliner design requires minimal space between wall and chair back • Power cord included; UL Listed • Arm height: 28" • Fully reclined length: 71" • Distance between recliner and wall: 5" • Footrest height: 18" |
| SEAT DIMENSIONS | |
| Seat Width | 27 inch(es) / 68.58 cm |
| Seat Height | 21 inch(es) / 53.34 cm |
| Seat Depth | 24 inch(es) / 60.96 cm |
| DIMENSIONS | |
| Width | 52 inch(es) / 132.08 cm |
| Height | 45 inch(es) / 114.3 cm |
| Depth | 42 inch(es) / 106.68 cm |
| Weight | 159 lb(s) / 72.12 kg |
| SHIPPING DIMENSIONS | |
| Width | 54 inch(es) / 137.16 cm |
| Height | 30 inch(es) / 76.2 cm |
| Depth | 34 inch(es) / 86.36 cm |
| Weight | 164.99 lb(s) / 74.84 kg |
| Volume | 32.83 cu. ft. / 0.93 cu. m. |
| WARRANTY | |
| Warranty | 365 days |
| UPC | |
| UPC# | 024052880298 |
-
Whether your inspiration is contemporary or classic, the Santorine queen sofa sleeper's good looks and + More
-
$2,789.95
Save $1,160.00
$1,629.95
ModMax II 65907S1 3 pc Power Reclining Sectional
(Sectionals - Power Recline)Looking cool and contemporary is great. But when it comes down to it, you’re all about low-maintenance + More
-
$4,179.95
Save $1,740.00
$2,439.95
Double Deal U13001S5 3 pc Power Reclining Sofa Sectional
(Sofas - Power Recline)This power reclining sectional sofa is the perfect combination of sleek style and thoughtful functionality. + More
-
$2,129.95
Save $890.00
$1,239.95
Tip-Off 6930518 Power Reclining Loveseat with Console and Adjustable Headrest
(Loveseats - Power Recline)Big, bold comfort. Game time and movie nights meet their match with this power reclining loveseat. Made for + More
-
Clean-lined, contemporary style. Relaxed, homey comfort. This swivel chair has it all. Lightweight sand-hued + More
-
Make room for big-time comfort and style with this oversized ottoman. Designed to multitask as a footrest and + More
-
Textured velvet gets a contemporary edge in this swivel accent chair. Neutral enough to fit into any space, + More
-
$2,199.95
Save $920.00
$1,279.95
Tip-Off 6930515 Power Reclining Sofa with Adjustable Headrest
(Sofas - Power Recline)Big, bold comfort. Game time and movie nights meet their match with this power reclining sofa. Made for + More
-
$2,129.95
Save $890.00
$1,239.95
Tip-Off 6930518 Power Reclining Loveseat with Console and Adjustable Headrest
(Loveseats - Power Recline)Big, bold comfort. Game time and movie nights meet their match with this power reclining loveseat. Made for + More
