Ottomans
-
Albar Place 9530208 Oversized Accent Ottoman
(Ottomans)With your simply chic taste in at-home comforts, you want an ottoman that seamlessly complements your existing decor. This oversized accent ottoman combines a contemporary look with the inviting feel you love. It doubles down on space with its extra-roomy design, inviting you to stretch out with ease. From morning coffee to late-night hangs, relaxing in style has never been more effortless.
$349.95
$589.95
Save $240.00
Ask an Expert- Documents
- Product specification
Specifications / Choose an option
| GENERAL | |
|---|---|
| Series Name | Albar Place |
| Style | Contemporary |
| Color Group | Blue |
| Manufacturer Color | Cobalt |
| Material | Fabric |
| Manufacturer Material | 100% polyester |
| Storage | No |
| Additional Information |
• Corner-blocked frame • Firmly cushioned • High-quality foam cushion wrapped in poly fiber • Polyester upholstery • Leg height: 2.25" |
| DIMENSIONS | |
| Width | 43 inch(es) / 109.22 cm |
| Height | 20 inch(es) / 50.8 cm |
| Depth | 24 inch(es) / 60.96 cm |
| Weight | 73 lb(s) / 33.11 kg |
| SHIPPING DIMENSIONS | |
| Width | 43 inch(es) / 109.22 cm |
| Height | 20 inch(es) / 50.8 cm |
| Depth | 24 inch(es) / 60.96 cm |
| Weight | 75.99 lb(s) / 34.47 kg |
| Volume | 14 cu. ft. / 0.40 cu. m. |
| WARRANTY | |
| Warranty | 365 days |
| UPC | |
| UPC# | 024052879773 |
-
$1,729.95
Save $720.00
$1,009.95
Aviemore 24303S2 2 pc Sectional with Chaise
(Sectionals - Stationary)Looking to make a bold statement with color? Liven up your living room with this sectional with chaise. Its + More
-
$2,589.95
Save $1,080.00
$1,509.95
Fyne-Dyme 3660315 Power Reclining Sofa with Adjustable Headrest
(Sofas - Power Recline)This power reclining sofa goes beyond basic comfort. It upgrades the everyday, turning your living room into + More
-
$1,919.95
Save $800.00
$1,119.95
Leesworth U4380974 Reclining Power Loveseat
(Loveseats - Power Recline)Focus on function. This practical power reclining loveseat balances contemporary character and irresistible + More
-
Need a simple style refresh? Liven up your living room essentials with this chair. A chunky silhouette holds + More
