Bed Components
-
Hallityn EB1810-156 Full Panel Headboard
(Bed Components - Headboard)Thanks to its playful scalloped design, this full panel headboard is the perfect fit for cottage or coastal farmhouse interiors. Its matte white finish offers the perfect backdrop to showcase your personal taste and creativity. The look is timeless. The feel? Right at home.
$99.95
$159.95
Save $60.00
Ask an Expert- Documents
- Product specification
Specifications / Choose an option
| GENERAL | |
|---|---|
| Series Name | Hallityn |
| Component | Headboard |
| Size | Full |
| Style | Casual |
| Color | White |
| Material | Wood or Wood Byproducts |
| Assembly Required | Yes |
| Additional Information |
• Made with engineered wood (MDF/particleboard/plywood) and decorative laminate for the right balance of affordability and durability • Decorative laminate replicates natural or man-made material surfaces with consistent color, pattern and texture • Matte white finish • ¼" bolts (not included) are needed to attach headboard to your existing bed frame |
| DIMENSIONS | |
| Width | 56.38 inch(es) / 143.21 cm |
| Height | 42.8 inch(es) / 108.71 cm |
| Depth | 2.01 inch(es) / 5.11 cm |
| Weight | 28 lb(s) / 12.7 kg |
| SHIPPING DIMENSIONS | |
| Width | 61.85 inch(es) / 157.1 cm |
| Height | 2.76 inch(es) / 7.01 cm |
| Depth | 20.87 inch(es) / 53.01 cm |
| Weight | 36 lb(s) / 16.33 kg |
| Volume | 2.06 cu. ft. / 0.06 cu. m. |
| WARRANTY | |
| Warranty | 365 days |
| UPC | |
| UPC# | 24052878363 |
-
Cool, clean and casually modern. This chest’s wispy whitewash and gray finish sets the tone for your calming + More
-
Part beach chic, part urban hip, this dresser is everything you dreamed of, at a comfortably cool price. The + More
-
For those with a penchant for modern glamour, this bedroom mirror reflects your upscale taste. Dressed in a + More
-
With its clean-lined look and modern attitude, this nightstand is a fresh style awakening. A crisp, white hue + More
-
$249.95
Save $100.00
$149.95
Kozlani PCB1819-01 Vanity Upholstered Stool
(Vanity Tables and Sets - Seating)Fit for a princess. This vanity stool’s crisp matte white finish pairs with charming elements like turned + More
-
This twin platform bed is the perfect fit for cottage or coastal farmhouse interiors. The matte white finish + More
-
This full platform bed is the perfect fit for cottage or coastal farmhouse interiors. The matte white finish + More
-
Designed for the young and the young at heart, this tent bed offers a unique and fun sleeping experience. + More
-
Designed for the young and the young at heart, this tent bed offers a unique and fun sleeping experience. + More
-
Thanks to its playful scalloped design, this twin panel headboard is the perfect fit for cottage or coastal + More
-
Thanks to its playful scalloped design, this dresser is the perfect fit for cottage or coastal farmhouse + More
-
Thanks to its playful scalloped design, this chest of drawers is the perfect fit for cottage or coastal + More
-
Thanks to its playful scalloped design, this nightstand is the perfect fit for cottage or coastal farmhouse + More
-
Thanks to its playful scalloped design, this twin platform bed is the perfect fit for cottage or coastal + More
-
Thanks to its playful scalloped design, this full platform bed is the perfect fit for cottage or coastal + More
-
Thanks to its playful scalloped design, this bookcase is the perfect fit for cottage or coastal farmhouse + More
