Recliners
-
VonRyan U1040013 Power Recliner with Adjustable Headrest
(Recliners - Power)Get ready to indulge in pure bliss. With this power recliner, you'll experience unparalleled comfort as you effortlessly recline. The Easy View™ adjustable headrest puts you in the driver's seat for optimal TV viewing. And the recliner's sumptuous upholstery and impeccable stitching bring an ultra-cool touch—perfect for your modern or casual setting.
$909.95
$1,559.95
Save $650.00

Specifications / Choose an option
| GENERAL | |
|---|---|
| Series Name | VonRyan |
| Motion Type | Power |
| Style | Contemporary |
| Color Group | Brown |
| Manufacturer Color | Tobacco |
| Material | Leather Match |
| Manufacturer Material |
• Body: 35% polyester and 65% PVC • Body: 100% leather |
| Additional Information |
• One-touch power control with adjustable positions, Easy View™ adjustable headrest and zero-draw USB port • Easy View™ adjustable headrest puts your head and neck in optimum position for reading or watching TV even if you're fully reclined • Zero-gravity mechanism allows optimum reclining comfort with infinite reclining positions at the touch of a button • Corner-blocked frame with metal reinforced seat • Attached cushions • High-quality foam cushions wrapped in poly fiber • 100% top grain leather covers inside areas such as the back, seat and arm cushions; skillfully matched faux leather covers the remaining areas • Due to its natural origin, real leather can show individual characteristics such as healed scars, growth marks, grain variation and shade variation • Natural variations make each hide unique and do not detract from the wearing qualities of leather • Power cord included; UL Listed |
| SEAT DIMENSIONS | |
| Seat Width | 19 inch(es) / 48.26 cm |
| Seat Height | 20 inch(es) / 50.8 cm |
| Seat Depth | 23 inch(es) / 58.42 cm |
| DIMENSIONS | |
| Width | 44 inch(es) / 111.76 cm |
| Height | 42 inch(es) / 106.68 cm |
| Depth | 42 inch(es) / 106.68 cm |
| Weight | 142.99 lb(s) / 64.86 kg |
| SHIPPING DIMENSIONS | |
| Width | 44.5 inch(es) / 113.03 cm |
| Height | 30 inch(es) / 76.2 cm |
| Depth | 34 inch(es) / 86.36 cm |
| Weight | 149.01 lb(s) / 67.59 kg |
| Volume | 27.06 cu. ft. / 0.77 cu. m. |
| WARRANTY | |
| Warranty | 365 days |
| UPC | |
| UPC# | 24052890822 |
-
$2,449.95
Save $1,020.00
$1,429.95
Mahoney 31005S3 2 pc Sleeper Sectional with Chaise
(Sleepers - Sectionals)Reliable comfort, reimagined. Suitable for a variety of spaces, this sleeper sectional with chaise invites + More
-
$3,519.95
Save $1,470.00
$2,049.95
Modmax 92102S15 5 pc Sectional with Audio Consoles
(Sectionals - Stationary)Looking cool and contemporary is great. But when it comes down to it, you’re all about low-maintenance + More
-
For those who love the cool look of leather but long for the warm feel of fabric, this reclining sofa + More
-
Fresh yet classic. That’s the beauty of this loveseat. Dressy and also soft to the touch, its organic + More
-
Reliable comfort, reimagined. Suitable for a variety of spaces, this chaise invites you to say hello to + More
-
Casual and contemporary, this ottoman suits those with a keen eye for everyday luxury. Its expertly matched + More
-
Work an ultra-cool look with this accent chair. A linear metal frame in a bronze-tone finish lets your love + More
-
For fans of urban industrial design, this 3-piece entertainment center clearly steals the show. Its blend of + More
-
$2,769.95
Save $1,160.00
$1,609.95
VonRyan U1040015 Power Reclining Sofa with Adjustable Headrest
(Sofas - Power Recline)Get ready to indulge in pure bliss. With this power reclining sofa, you'll experience unparalleled comfort as + More
-
$2,699.95
Save $1,130.00
$1,569.95
VonRyan U1040018 Power Reclining Loveseat with Console and Adjustable Headrest
(Loveseats - Power Recline)Get ready to indulge in pure bliss. With this power reclining loveseat, you'll experience unparalleled + More
