Recliners
-
Clean-Slate PC5010113 Power Recliner with Adjustable Headrest
(Recliners - Power)Ready to relax in style? Our luxurious power recliner doesn't just look fantastic – it delivers creature comforts and fabulous functionality. An adjustable headrest ensures a perfect TV view no matter how far back you recline. Faux leather upholstery, charging features and ambient LED lighting go beyond your typical theater-style experience. Movie nights and chill time just got a whole lot sweeter.
$909.95
$1,559.95
Save $650.00

Specifications / Choose an option
| GENERAL | |
|---|---|
| Series Name | Clean-Slate |
| Motion Type | Power |
| Style | Contemporary |
| Color Group | Brown |
| Manufacturer Color | Caramel |
| Material | Leather Look |
| Manufacturer Material | 97% polyester and 3% polyurethane |
| Additional Information |
• One-touch power control with adjustable positions, Easy View™ adjustable headrest and zero-draw USB port • Zero-draw technology only consumes power when the USB receptacle is in use • Corner-blocked frame with metal reinforced seat • Attached cushions • High-quality foam cushions wrapped in poly fiber • Faux leather upholstery • Storage armrests with 2 cup holders • 2-stage cup holder converts to a flat surface for coffee mugs • Ambient blue LED lighting on cup holders, base and storage cutouts for a theater-style experience • Wireless and USB charging • Power cord included; UL Listed |
| SEAT DIMENSIONS | |
| Seat Width | 23 inch(es) / 58.42 cm |
| Seat Height | 21 inch(es) / 53.34 cm |
| Seat Depth | 22 inch(es) / 55.88 cm |
| DIMENSIONS | |
| Width | 40 inch(es) / 101.6 cm |
| Height | 42 inch(es) / 106.68 cm |
| Depth | 40 inch(es) / 101.6 cm |
| Weight | 139 lb(s) / 63.05 kg |
| SHIPPING DIMENSIONS | |
| Width | 40 inch(es) / 101.6 cm |
| Height | 28 inch(es) / 71.12 cm |
| Depth | 34 inch(es) / 86.36 cm |
| Weight | 145 lb(s) / 65.77 kg |
| Volume | 22.71 cu. ft. / 0.64 cu. m. |
| WARRANTY | |
| Warranty | 365 days |
| UPC | |
| UPC# | 24052915952 |
-
This sofa sleeper feels every bit as good as it looks. Ultra-soft upholstery enhances your comfort, making it + More
-
Indulge in attainable, top-of-the-line luxury. With this sectional, you can outfit your home in ultra-sleek + More
-
Fresh yet classic. That’s the beauty of this sofa. Dressy and also soft to the touch, its organic + More
-
Merging traditional motifs with a modern hue, this loveseat ties your transitional seating area together. + More
-
Merging traditional motifs with a modern hue, this seating package ties your transitional seating area + More
-
Catering to your contemporary lifestyle, this ottoman is a handsome marriage of masculine and feminine + More
-
The classic leather club chair—reimagined with today’s sensibilities in mind. Beautifully scaled, amply + More
-
Entertain a rugged yet refined sense of style with this 4-piece entertainment center. Its rustic finish and + More
-
$2,589.95
Save $1,080.00
$1,509.95
Clean-Slate PC5010115 Power Reclining Sofa with Adjustable Headrest
(Sofas - Power Recline)Ready to relax in style? Our luxurious power reclining sofa doesn't just look fantastic—it also delivers + More
-
$2,519.95
Save $1,050.00
$1,469.95
Clean-Slate PC5010118 Power Reclining Loveseat with Console and Adjustable Headrest
(Loveseats - Power Recline)Ready to relax in style? Our luxurious power reclining loveseat doesn't just look fantastic—it also delivers + More
