Sofas
-
Clean-Slate PC5010115 Power Reclining Sofa with Adjustable Headrest
(Sofas - Power Recline)Ready to relax in style? Our luxurious power reclining sofa doesn't just look fantastic—it also delivers creature comforts and fabulous functionality. Adjustable headrests ensure a perfect TV view no matter how far back you recline. Faux leather upholstery, a drop-down table with reading lights and ambient LED lighting go beyond your typical theater-style experience. Movie nights and chill time just got a whole lot sweeter.
$1,509.95
$2,589.95
Save $1,080.00

Specifications / Choose an option
| GENERAL | |
|---|---|
| Series Name | Clean-Slate |
| Motion Type | Power Recline |
| Style | Contemporary |
| Color Group | Brown |
| Manufacturer Color | Caramel |
| Material | Leather Look |
| Manufacturer Material | 97% polyester and 3% polyurethane |
| Assembly Required | No |
| Additional Information |
• One-touch power control with adjustable positions, Easy View™ adjustable headrest and zero-draw USB port • Zero-draw technology only consumes power when the USB receptacle is in use • Corner-blocked frame with metal reinforced seat • Attached cushions • High-quality foam cushions wrapped in poly fiber • Faux leather upholstery • Storage armrests with 2 cup holders • 2-stage cup holder converts to a flat surface for coffee mugs • Ambient blue LED lighting on cup holders, base and storage cutouts for a theater-style experience • Drop-down table with LED reading lights, dual cup holders, electrical outlet, USB charging (USB-A and USB-C) and wireless charging • Power cord included; UL Listed |
| SEAT DIMENSIONS | |
| Seat Width | 71 inch(es) / 180.34 cm |
| Seat Height | 21 inch(es) / 53.34 cm |
| Seat Depth | 22 inch(es) / 55.88 cm |
| DIMENSIONS | |
| Width | 87 inch(es) / 220.98 cm |
| Height | 42 inch(es) / 106.68 cm |
| Depth | 40 inch(es) / 101.6 cm |
| Weight | 269.01 lb(s) / 122.02 kg |
| SHIPPING DIMENSIONS | |
| Width | 88 inch(es) / 223.52 cm |
| Height | 28 inch(es) / 71.12 cm |
| Depth | 34 inch(es) / 86.36 cm |
| Weight | 280.01 lb(s) / 127.01 kg |
| Volume | 48.23 cu. ft. / 1.37 cu. m. |
| WARRANTY | |
| Warranty | 365 days |
| UPC | |
| UPC# | 24052915969 |
-
Merging traditional motifs with a modern hue, this sofa sleeper ties your transitional seating area together. + More
-
$3,769.95
Save $1,580.00
$2,189.95
DeepWakes PCU62607S4 3 pc Power Reclining Sectional with Chaise
(Sectionals - Power Recline)Live and lounge luxuriously. This power reclining sectional with chaise brings an ultra-stylish flair to your + More
-
Merging traditional motifs with a modern hue, this loveseat ties your transitional seating area together. + More
-
Wrapped in luxuriously soft jumbo corduroy, this oversized chair takes cozy and inviting to a higher level. + More
-
$1,599.95
Save $670.00
$929.95
Next Move PCU1210213 Power Recliner with Adjustable Headrest
(Recliners - Power)Prepare to be moved. This power recliner combines sleek modern design with all the soothing features you've + More
-
Master the art of casual chic with this coffee table ottoman. The soft, inviting top, upholstered in supple + More
-
This accent chair is effortlessly elevated with its sleek, clean lines. Caramel faux leather gives your space + More
-
$1,559.95
Save $650.00
$909.95
Clean-Slate PC5010113 Power Recliner with Adjustable Headrest
(Recliners - Power)Ready to relax in style? Our luxurious power recliner doesn't just look fantastic – it delivers creature + More
-
$2,519.95
Save $1,050.00
$1,469.95
Clean-Slate PC5010118 Power Reclining Loveseat with Console and Adjustable Headrest
(Loveseats - Power Recline)Ready to relax in style? Our luxurious power reclining loveseat doesn't just look fantastic—it also delivers + More
