Ottomans
-
Triston-Peaks 3020414 Ottoman
(Ottomans)Transitional and right on trend. This ottoman's upholstery is a delightful change from the ordinary, with hints of soft brown giving the gray hue added depth. Whether you're hosting friends and family or relaxing solo, this ottoman invites homey, comfortable character into your space.
$239.95
$409.95
Save $170.00

Specifications / Choose an option
| GENERAL | |
|---|---|
| Series Name | Triston-Peaks |
| Style | Contemporary |
| Color Group | Brown |
| Manufacturer Color | Suede |
| Material | Fabric |
| Manufacturer Material | 100% polyester |
| Storage | No |
| Additional Information |
• Corner-blocked frame • Firmly cushioned • High-quality foam cushion wrapped in poly fiber • Polyester upholstery • Exposed feet with faux wood finish • Leg height: 3" |
| DIMENSIONS | |
| Width | 34 inch(es) / 86.36 cm |
| Height | 20 inch(es) / 50.8 cm |
| Depth | 24 inch(es) / 60.96 cm |
| Weight | 27.01 lb(s) / 12.25 kg |
| SHIPPING DIMENSIONS | |
| Width | 34 inch(es) / 86.36 cm |
| Height | 19 inch(es) / 48.26 cm |
| Depth | 24 inch(es) / 60.96 cm |
| Weight | 28 lb(s) / 12.7 kg |
| Volume | 8.61 cu. ft. / 0.24 cu. m. |
| WARRANTY | |
| Warranty | 365 days |
| UPC | |
| UPC# | 024052934984 |
-
Refined design meets classic comfort in this sectional sofa. Ultra-chic brown leather covers its seating + More
-
-
Everyday comfort meets versatile style in this loveseat. The handsome hue of the goes-with-anything faux + More
-
Strike a balance between the indulgent comfort you crave and the contemporary aesthetic you long for. The + More
-
Transitional and right on trend. This oversized chair's upholstery is a delightful change from the ordinary, + More
-
Transitional and right on trend. This loveseat's upholstery is a delightful change from the ordinary, with + More
-
Transitional and right on trend. This sofa’s upholstery is a delightful change from the ordinary, with hints + More
-
Transitional and right on trend. This queen sleeper sofa’s upholstery is a delightful change from the + More
