Loveseats
-
Chelsworth PC5790535 Loveseat
(Loveseats - Stationary)This loveseat is a gorgeous example of new traditional design. Its graceful profile and plush cushions merge classic flair with modern comfort. Golden high-luster textured upholstery sets the tone for an easy elegant look, while carved details and decorative turned legs make a grand statement. Inspired by then, reinvented for the here and now.
$1,019.95
$1,749.95
Save $730.00

Specifications / Choose an option
| GENERAL | |
|---|---|
| Series Name | Chelsworth |
| Motion Type | Stationary |
| Style | Traditional |
| Color Group | Brown |
| Manufacturer Color | Golden |
| Material | Fabric |
| Manufacturer Material | 100% polyester |
| Assembly Required | No |
| Console | No |
| Additional Information |
• Corner-blocked frame • Attached back and reversible seat cushions • High-resiliency foam cushions wrapped in poly fiber • Accent pillows included • Pillows with feather-fiber blend • Polyester upholstery • Decorative turned legs with faux wood finish • Platform foundation system resists sagging 3x better than spring system after 20,000 testing cycles by providing more even support • Smooth platform foundation maintains tight, wrinkle-free look without dips or sags that can occur over time with sinuous spring foundations |
| SEAT DIMENSIONS | |
| Seat Width | 47 inch(es) / 119.38 cm |
| Seat Height | 21 inch(es) / 53.34 cm |
| Seat Depth | 22 inch(es) / 55.88 cm |
| DIMENSIONS | |
| Width | 68 inch(es) / 172.72 cm |
| Height | 43 inch(es) / 109.22 cm |
| Depth | 38 inch(es) / 96.52 cm |
| Weight | 123 lb(s) / 55.79 kg |
| SHIPPING DIMENSIONS | |
| Width | 69 inch(es) / 175.26 cm |
| Height | 42 inch(es) / 106.68 cm |
| Depth | 37 inch(es) / 93.98 cm |
| Weight | 133 lb(s) / 60.33 kg |
| Volume | 54 cu. ft. / 1.53 cu. m. |
| WARRANTY | |
| Warranty | 365 days |
| UPC | |
| UPC# | 24052926743 |
-
Experience unparalleled comfort with this reclining sectional sofa. It’s a stylish and invitingly soft + More
-
This right-arm facing corner chaise is a gorgeous example of new traditional design. Its graceful profile and + More
-
$2,209.95
Save $920.00
$1,289.95
Glencroft PCU1240013 Power Recliner with Adjustable Headrest
(Recliners - Power)Looking for modern comfort that makes a subtle statement? With striking design details and expertly matched + More
-
Master the art of casual chic with this coffee table ottoman. The soft, inviting top, upholstered in supple + More
-
The classic leather club chair—reimagined with today’s sensibilities in mind. Beautifully scaled, amply + More
-
For fans of urban industrial design, this 3-piece entertainment center clearly steals the show. Its blend of + More
