Sofas
-
WhipLash PC6320415 Power Reclining Sofa with Adjustable Headrest
(Sofas - Power Recline)Refined relaxation, reimagined for the modern home. This power reclining sofa combines premium comfort with smart features like built-in storage arms, wireless charging and a drop-down table. One-touch reclining and adjustable headrests let you find your perfect position, while luxurious heat and massage functions melt away the day's stress. And for an added dose of style, it's wrapped in a two-tone upholstery that pairs soft textured fabric with coordinating faux leather.
$1,369.95
$2,349.95
Save $980.00

Specifications / Choose an option
| GENERAL | |
|---|---|
| Series Name | WhipLash |
| Motion Type | Power Recline |
| Style | Contemporary |
| Color Group | Brown |
| Manufacturer Color | Sisal |
| Material | Fabric/Leather Look |
| Manufacturer Material |
• Inside Back and Chaise Seat: 100% polyester • All other parts: 98% polyester and 2% polyurethane |
| Assembly Required | No |
| Additional Information |
• Dual-sided recliner; middle seat remains stationary • One-touch power control with adjustable positions, Easy View™ adjustable headrest and zero-draw USB port • Zero-draw technology only consumes power when the USB receptacle is in use • Zero wall recliner design requires minimal space between wall and chair back • Corner-blocked frame with metal reinforced seat • Attached cushions • High-quality foam cushions wrapped in poly fiber • Polyester and faux leather upholstery • Lumbar heat with three levels of intensity: Hi, Med and Low • Auto shut off after approximately 20 minutes • Lumbar massage with three stages: Steady, Wave and Pulse • Storage armrests with 2 cup holders • Drop-down table with LED reading lights, dual cup holders, 110V power supply, and wireless and USB (USB-A and USB-C) charging |
| SEAT DIMENSIONS | |
| Seat Width | 71 inch(es) / 180.34 cm |
| Seat Height | 20 inch(es) / 50.8 cm |
| Seat Depth | 23 inch(es) / 58.42 cm |
| DIMENSIONS | |
| Width | 87 inch(es) / 220.98 cm |
| Height | 43 inch(es) / 109.22 cm |
| Depth | 39 inch(es) / 99.06 cm |
| Weight | 281.99 lb(s) / 127.91 kg |
| SHIPPING DIMENSIONS | |
| Width | 88 inch(es) / 223.52 cm |
| Height | 28 inch(es) / 71.12 cm |
| Depth | 34 inch(es) / 86.36 cm |
| Weight | 292.99 lb(s) / 132.9 kg |
| Volume | 49.94 cu. ft. / 1.41 cu. m. |
| WARRANTY | |
| Warranty | 365 days |
| UPC | |
| UPC# | 24052926194 |
-
If you love the cool look of leather but long for the warm feel of fabric, you can take comfort in this queen + More
-
$3,619.95
Save $1,510.00
$2,109.95
Amuleto 22405S2 2 pc Sectional with Chaise
(Sectionals - Stationary)Bring a touch of indulgence and affordability into your home. This sectional with chaise prioritizes comfort + More
-
This decidedly modern loveseat proves less is more, bringing simply inviting style to your living room. Take + More
-
Effortlessly blending contemporary and classic elements for a truly timeless look, this chair offers a fresh + More
-
Is being overly comfortable even possible? It’s worth finding out in this large-scale recliner. Wrapped in + More
-
Effortlessly stylish, indulgently comfortable. This ottoman encourages everyday relaxation with an invitingly + More
-
$789.95
Save $330.00
$459.95
Upshur A3000003 Swivel Glider Accent Chair
(Accent Chairs - Swivel Glider)Take a turn for the better with this upscale swivel glider accent chair. Upholstered in a richly woven taupe + More
-
$1,659.95
Save $690.00
$969.95
WhipLash PC6320413 Power Recliner with Adjustable Headrest
(Recliners - Power)Refined relaxation, reimagined for the modern home. This power recliner combines premium comfort with smart + More
-
$2,279.95
Save $950.00
$1,329.95
WhipLash PC6320418 Power Reclining Loveseat with Console and Adjustable Headrest
(Loveseats - Power Recline)Refined relaxation, reimagined for the modern home. This power reclining loveseat combines premium comfort + More
