Sofas
-
Knightington PCU1160215A Power Reclining Sofa with Audio Seating
(Sofas - Power Recline)Are you ready to immerse yourself in the ultimate home theater experience? Whether you’re streaming a series, reveling in a playlist or gaming with your besties, this power reclining sofa and its innovative Thunder Seating will blow you away. The integrated premium audio system delivers immersive vibrations in the seat synced to sonically rich bass tones, bringing your entertainment to life in a completely new way. You’ll become part of the action, feeling every explosion, guitar riff and gaming moment to your core. This sofa is in a league of its own. All that’s missing is you.
$2,569.95
$4,409.95
Save $1,840.00

Specifications / Choose an option
| GENERAL | |
|---|---|
| Series Name | Knightington |
| Motion Type | Power Recline |
| Style | Contemporary |
| Color Group | Brown |
| Manufacturer Color | Brown |
| Material | Leather Match |
| Manufacturer Material |
• 31% polyester and 69% PVC • 100% leather |
| Assembly Required | No |
| Additional Information |
• One-touch power control with adjustable positions, Easy View™ adjustable headrest, zero-draw USB-C fast charging and zero-draw USB-A port • Zero-draw technology only consumes power when the USB receptacle is in use • Zero-gravity mechanism allows optimum reclining comfort with infinite reclining positions at the touch of a button • Corner-blocked frame with metal reinforced seat; attached cushions; high-quality foam cushions wrapped in poly fiber • 100% top grain leather covers inside areas such as the back, seat and arm cushions; skillfully matched faux leather covers the remaining areas • Due to its natural origin, real leather can show individual characteristics such as healed scars, growth marks, grain variation and shade variation • Natural variations make each hide unique and do not detract from the wearing qualities of leather • Built-in premium quality audio sound system with wireless connectivity and sonic bass in the seat • Armrests with flip-top storage; hidden Thunder control panel with adjustable volume, bass and vibration knobs • Drop-down table with LED reading lights, dual cup holders, docking station and wireless charging • Power cord included; UL Listed |
| DIMENSIONS | |
| Width | 87 inch(es) / 220.98 cm |
| Height | 45 inch(es) / 114.3 cm |
| Depth | 41 inch(es) / 104.14 cm |
| Weight | 326.99 lb(s) / 148.32 kg |
| SHIPPING DIMENSIONS | |
| Width | 87 inch(es) / 220.98 cm |
| Height | 30 inch(es) / 76.2 cm |
| Depth | 34.38 inch(es) / 87.33 cm |
| Weight | 364.01 lb(s) / 165.11 kg |
| Volume | 51.92 cu. ft. / 1.47 cu. m. |
| WARRANTY | |
| Warranty | 365 days |
| UPC | |
| UPC# | 24052934465 |
-
$2,449.95
Save $1,020.00
$1,429.95
Mahoney 31005S4 2 pc Sleeper Sectional with Chaise
(Sleepers - Sectionals)Reliable comfort, reimagined. Suitable for a variety of spaces, this sleeper sectional with chaise invites + More
-
$8,079.95
Save $3,380.00
$4,699.95
Double Deal U13001S9 7 pc Reclining Sectional with 2 Consoles
(Sectionals - Reclining)This power reclining sectional with consoles is the perfect combination of sleek style and thoughtful + More
-
$1,249.95
Save $520.00
$729.95
Frohn 3740794 Double Reclining Loveseat with Console
(Loveseats - Reclining)With its large-scale design, this extra-spacious reclining loveseat with console is a masterclass in + More
-
Reliable comfort, reimagined. Suitable for a variety of spaces, this chaise invites you to say hello to + More
-
Tired of searching for the right rocker recliner? Find your perfect fit with this chair. Its rich, supple + More
-
Reliable comfort, reimagined. Suitable for a variety of spaces, this ottoman invites you to say hello to + More
-
$859.95
Save $360.00
$499.95
Braydunn A3000821 Swivel Glider Accent Chair
(Accent Chairs - Swivel Glider)Settle into the buttery softness of this accent chair. Upholstered in a combination of luscious + More
-
$2,889.95
Save $1,200.00
$1,689.95
Knightington PCU1160213A Power Recliner with Audio Seating
(Recliners - Power)Are you ready to immerse yourself in the ultimate home theater experience? Whether you’re streaming a series, + More
-
$4,339.95
Save $1,810.00
$2,529.95
Knightington PCU1160218A Power Reclining Love with Audio Seating
(Loveseats - Power Recline)Are you ready to immerse yourself in the ultimate home theater experience? Whether you’re streaming a series, + More
