Loveseats
-
Glossmore PCU1170094 DBL Reclining Loveseat with Console
(Loveseats - Reclining)Looking for that perfect blend of comfort and style? This reclining loveseat with console wraps you in luxury with an expertly crafted combination of leather and faux leather upholstery. Its clean lines and rich neutral tone work beautifully in contemporary spaces. Plump pillow top arms and pull tab reclining motion make it your go-to spot for relaxing after a long day.
$1,009.95
$1,729.95
Save $720.00

Specifications / Choose an option
| GENERAL | |
|---|---|
| Series Name | Glossmore |
| Motion Type | Reclining |
| Style | Contemporary |
| Color Group | Black |
| Manufacturer Color | Black |
| Material | Leather Match |
| Manufacturer Material |
• Body: 25% polyester and 75% PVC • Body: 100% leather |
| Assembly Required | No |
| Console | Yes |
| Additional Information |
• Pull-tab reclining motion • Corner-blocked frame with metal reinforced seat • Attached cushions • High-quality foam cushions wrapped in poly fiber • 100% top grain leather covers inside areas such as the back, seat and arm cushions; skillfully matched faux leather covers the remaining areas • Due to its natural origin, real leather can show individual characteristics such as healed scars, growth marks, grain variation and shade variation • Natural variations make each hide unique and do not detract from the wearing qualities of leather • Center console with 2 cup holders and hidden storage |
| SEAT DIMENSIONS | |
| Seat Width | 60 inch(es) / 152.4 cm |
| Seat Height | 21 inch(es) / 53.34 cm |
| Seat Depth | 23 inch(es) / 58.42 cm |
| DIMENSIONS | |
| Width | 74 inch(es) / 187.96 cm |
| Height | 40 inch(es) / 101.6 cm |
| Depth | 40 inch(es) / 101.6 cm |
| Weight | 202.01 lb(s) / 91.63 kg |
| SHIPPING DIMENSIONS | |
| Width | 76 inch(es) / 193.04 cm |
| Height | 40 inch(es) / 101.6 cm |
| Depth | 40 inch(es) / 101.6 cm |
| Weight | 209.99 lb(s) / 95.25 kg |
| Volume | 53 cu. ft. / 1.50 cu. m. |
| WARRANTY | |
| Warranty | 365 days |
| UPC | |
| UPC# | 24052945034 |
-
This sofa is a cozy interpretation of casual contemporary style. Its super-soft corduroy makes curling up + More
-
Talk about fine lines and great curves. That’s the beauty of this standout chair—made to suit your + More
-
Looking cool and contemporary is great. But when it comes down to it, you’re all about affordably luxurious + More
-
Bring fashionable function to the forefront with this oversized accent ottoman. The transitional design + More
-
This accent chair has an ultra-modern vibe and indulgent feel. Its metal frame is a chic complement to black + More
-
$2,329.95
Save $970.00
$1,359.95
Cayberry W2721W2 3 pc Entertainment Center with Electric Fireplace
(Entertainment Centers)Level up your gaming experience and make movie nights to remember. This entertainment center with fireplace + More
-
Relaxed living and cozy comfort—that’s what traditional farmhouse design is all about. And what better way to + More
