Loveseats
-
Santorine 2170835 Loveseat
(Loveseats - Stationary)Whether your inspiration is contemporary or classic, this loveseat’s good looks and affordable luxury are hard to deny. Its clean-lined silhouette and skillfully matched leather and faux leather upholstery offer a transitional sensibility. With ample cushions and tufted details, this loveseat invites you to relax in comfort.
$689.95
$1,179.95
Save $490.00
Ask an Expert- Documents
- Product specification
Specifications / Choose an option
| GENERAL | |
|---|---|
| Series Name | Santorine |
| Motion Type | Stationary |
| Style | Contemporary |
| Color Group | Beige |
| Manufacturer Color | Bone |
| Material | Leather Match |
| Manufacturer Material |
• Arm, Cushion and Inside Back: 100% leather • All other parts: 31% polyester and 69% PVC |
| Assembly Required | No |
| Console | No |
| Additional Information |
• Corner-blocked frame • Attached back and loose seat cushions • High-quality foam cushions wrapped in poly fiber • 100% top grain leather covers inside areas such as the back, seat and arm cushions; skillfully matched faux leather covers the remaining areas • Due to its natural origin, real leather can show individual characteristics such as healed scars, growth marks, grain variation and shade variation • Natural variations make each hide unique and do not detract from the wearing qualities of leather • Exposed feet with faux wood finish • Arm height: 25" • Top of cushion to top of back: 20" • Leg height: 3" |
| SEAT DIMENSIONS | |
| Seat Width | 47 inch(es) / 119.38 cm |
| Seat Height | 20 inch(es) / 50.8 cm |
| Seat Depth | 22 inch(es) / 55.88 cm |
| DIMENSIONS | |
| Width | 62 inch(es) / 157.48 cm |
| Height | 38 inch(es) / 96.52 cm |
| Depth | 38 inch(es) / 96.52 cm |
| Weight | 117.99 lb(s) / 53.52 kg |
| SHIPPING DIMENSIONS | |
| Width | 63 inch(es) / 160.02 cm |
| Height | 36 inch(es) / 91.44 cm |
| Depth | 43 inch(es) / 109.22 cm |
| Weight | 123 lb(s) / 55.79 kg |
| Volume | 48 cu. ft. / 1.36 cu. m. |
| WARRANTY | |
| Warranty | 365 days |
| UPC | |
| UPC# | 024052940442 |
-
$2,879.95
Save $1,210.00
$1,669.95
Next-Gen Durapella 5930247 2 Seat Power Reclining Sofa Adjustable Headrest
(Sofas - Power Recline)It’s time to rethink the way you relax—and time to experience the joys of this power reclining sofa. Taking a + More
-
Inspired by the past but rooted firmly in the present, this chair complements your transitional seating area. + More
-
Blending beautiful style and comfort, this power lift recliner does all the work for you. The gentle + More
-
Serene style with a modern sensibility. Delight in the cozy, versatile embrace of this ottoman. It takes an + More
-
Approachable with its classic barrel design, this swivel accent chair invites stylish relaxation to the + More
-
Whether your inspiration is contemporary or classic, this ottoman's good looks and affordable luxury are hard + More
-
Whether your inspiration is contemporary or classic, this chair's good looks and affordable luxury are hard + More
-
Whether your inspiration is contemporary or classic, this sofa’s good looks and affordable luxury are hard to + More
-
Whether your inspiration is contemporary or classic, the Santorine queen sofa sleeper's good looks and + More
