Loveseats
-
Maxton Heights 6780835 Loveseat
(Loveseats - Stationary)Style that elevates the everyday—without compromise. This loveseat combines a sleek silhouette with plush seating for an all-around contemporary vibe. Its super-soft seat cushions pair memory foam with a feather blend for a comfortable feel and clean look. Complete with velvet fabric, this piece reflects your confidently curated aesthetic.
$909.95
$1,549.95
Save $640.00

Specifications / Choose an option
| GENERAL | |
|---|---|
| Series Name | Maxton Heights |
| Motion Type | Stationary |
| Style | Contemporary |
| Color Group | Beige |
| Manufacturer Color | Pebble |
| Material | Fabric |
| Manufacturer Material | 100% polyester |
| Console | No |
| Additional Information |
• Reinforced frame provides added stability • Reversible seat and back cushions • High-density foam back cushions wrapped in a feather-fiber blend jacket • Multilayer seat cushions feature memory foam and high-quality foam surrounded by a soft feather-fiber blend for elevated comfort • Accent pillows included • Pillows with feather-fiber blend • Polyester velvet upholstery • Non-skid legs • Platform foundation system resists sagging 3x better than spring system after 20,000 testing cycles by providing more even support • Smooth platform foundation maintains a tight, wrinkle-free look without dips or sags that can occur over time with sinuous spring foundations • Arm height: 25" • Top of cushion to top of back: 17" • Leg height: 1.25" • Minimum width of doorway for delivery: 32" • Accent pillow: 26" |
| COMPONENTS | |
| Arm | Track arms |
| Flared | No |
| 'T' Cushions | No |
| SEAT DIMENSIONS | |
| Seat Width | 58 inch(es) / 147.32 cm |
| Seat Height | 20 inch(es) / 50.8 cm |
| Seat Depth | 29 inch(es) / 73.66 cm |
| DIMENSIONS | |
| Width | 78 inch(es) / 198.12 cm |
| Height | 38 inch(es) / 96.52 cm |
| Depth | 42 inch(es) / 106.68 cm |
| Weight | 147 lb(s) / 66.68 kg |
| SHIPPING DIMENSIONS | |
| Width | 76 inch(es) / 193.04 cm |
| Height | 37 inch(es) / 93.98 cm |
| Depth | 42 inch(es) / 106.68 cm |
| Weight | 153 lb(s) / 69.4 kg |
| Volume | 60 cu. ft. / 1.70 cu. m. |
| UPC | |
| UPC# | 024052965230 |
| CARE | |
| Care Instructions | Cleaning Code: SW - Solvent/Water |
-
Modern comfort meets classic staying power in the High Profile sofa. With its deep seat and luxuriously soft + More
-
$1,729.95
Save $720.00
$1,009.95
Calnita 20502U1 Oversized Swivel Chair and Ottoman
(Chairs - Swivel)This oversized swivel accent chair witch matching ottoman caters to your need for contemporary comfort. It’s + More
-
This oversized accent oversized accent ottoman is made for more life. Take care of spills without the + More
-
$1,179.95
Save $490.00
$689.95
Calnita 2050221 Oversized Swivel Accent Chair
(Accent Chairs - Swivel)This oversized swivel accent chair caters to your need for contemporary comfort. Large in scale and decked + More
-
Style that elevates the everyday—without compromise. This sofa combines a sleek silhouette with plush seating + More
