Sofas
-
Maxton Heights 6780838 Sofa
(Sofas - Stationary)Style that elevates the everyday—without compromise. This sofa combines a sleek silhouette with plush seating for an all-around contemporary vibe. Its super-soft seat cushions pair memory foam with a feather blend for a comfortable feel and clean look. Complete with velvet fabric, this piece reflects your confidently curated aesthetic.
$979.95
$1,689.95
Save $710.00

Specifications / Choose an option
| GENERAL | |
|---|---|
| Series Name | Maxton Heights |
| Motion Type | Stationary |
| Style | Contemporary |
| Color Group | Beige |
| Manufacturer Color | Pebble |
| Material | Fabric |
| Manufacturer Material | 100% polyester |
| Additional Information |
• Reinforced frame provides added stability • Reversible seat and back cushions • High-density foam back cushions wrapped in a feather-fiber blend jacket • Multilayer seat cushions feature memory foam and high-quality foam surrounded by a soft feather-fiber blend for elevated comfort • Accent pillows included • Pillows with feather-fiber blend • Polyester velvet upholstery • Non-skid legs • Platform foundation system resists sagging 3x better than spring system after 20,000 testing cycles by providing more even support • Smooth platform foundation maintains a tight, wrinkle-free look without dips or sags that can occur over time with sinuous spring foundations • Arm height: 25" • Top of cushion to top of back: 17" • Leg height: 1.25" • Minimum width of doorway for delivery: 32" • Accent pillow: 26" |
| COMPONENTS | |
| Arm | Track arms |
| Flared | No |
| 'T' Cushions | No |
| SEAT DIMENSIONS | |
| Seat Width | 81 inch(es) / 205.74 cm |
| Seat Height | 20 inch(es) / 50.8 cm |
| Seat Depth | 29 inch(es) / 73.66 cm |
| DIMENSIONS | |
| Width | 99 inch(es) / 251.46 cm |
| Height | 38 inch(es) / 96.52 cm |
| Depth | 42 inch(es) / 106.68 cm |
| Weight | 192 lb(s) / 87.09 kg |
| SHIPPING DIMENSIONS | |
| Width | 99 inch(es) / 251.46 cm |
| Height | 37 inch(es) / 93.98 cm |
| Depth | 42 inch(es) / 106.68 cm |
| Weight | 200 lb(s) / 90.72 kg |
| Volume | 78 cu. ft. / 2.21 cu. m. |
| UPC | |
| UPC# | 024052965247 |
| CARE | |
| Care Instructions | Cleaning Code: SW - Solvent/Water |
-
Gently flared arms. Soft neutral fabric that goes with anything and everything. There's a lot to love about + More
-
$2,689.95
Save $1,120.00
$1,569.95
Calnita 20502S2 2 pc Sectional with Chaise
(Sectionals - Stationary)This sectional caters to your need for contemporary comfort. It’s decked out in feel-good fabric in a + More
-
Style that elevates the everyday—without compromise. This loveseat combines a sleek silhouette with plush + More
-
Modern comfort meets classic staying power in this oversized chair. You'll stay cozy during morning lounging + More
-
This ottoman with storage caters to your need for contemporary comfort. It’s decked out in feel-good fabric + More
-
$1,179.95
Save $490.00
$689.95
Calnita 2050221 Oversized Swivel Accent Chair
(Accent Chairs - Swivel)This oversized swivel accent chair caters to your need for contemporary comfort. Large in scale and decked + More
-
Style that elevates the everyday—without compromise. This loveseat combines a sleek silhouette with plush + More
