Accent Chairs
-
Braydunn A3000821 Swivel Glider Accent Chair
(Accent Chairs - Swivel Glider)Settle into the buttery softness of this accent chair. Upholstered in a combination of luscious caramel-colored leather and skillfully matched faux leather, its surface is incredibly smooth to the touch, inviting you to sink in and relax. With a gentle glide and effortless swivel, this piece isn't just for sitting—it's for unwinding.
$499.95
$859.95
Save $360.00

Specifications / Choose an option
| GENERAL | |
|---|---|
| Series Name | Braydunn |
| Type | Swivel Glider |
| Style | Casual |
| Color Group | Brown |
| Manufacturer Color | Caramel |
| Manufacturer Material | 100% leather |
| Assembly Required | No |
| DIMENSIONS | |
| Width | 31 inch(es) / 78.74 cm |
| Height | 36 inch(es) / 91.44 cm |
| Depth | 33 inch(es) / 83.82 cm |
| Weight | 75.99 lb(s) / 34.47 kg |
| SHIPPING DIMENSIONS | |
| Width | 31 inch(es) / 78.74 cm |
| Height | 36 inch(es) / 91.44 cm |
| Depth | 33 inch(es) / 83.82 cm |
| Weight | 790.8 lb(s) / 358.7 kg |
| Volume | 22 cu. ft. / 0.62 cu. m. |
| UPC | |
| UPC# | 24052966756 |
-
Looking cool and contemporary is great. But when it comes down to it, you’re all about low-maintenance + More
-
Fully upright or completely stretched out, this traditional-inspired reclining loveseat caters to the art of + More
-
$1,419.95
Save $590.00
$829.95
Trinell EW0446W9 4 pc Entertainment Center with Electric Fireplace
(Entertainment Centers)Entertain a rugged yet refined sense of style with this entertainment center. Its rustic finish and + More
